Jaki kominek do domu wybrać?

Każdy z nas marzy o przyjemnej atmosferze kominka w przytulnym salonie w domu. Widok ognia z kominka czy piecyka daje nam naturalna energie w pochmurne wieczory tak samo jak słońce podczas wiosennej pogody. W dzisiejszych czasach kominek w domu nie jest głównym źródłem ciepła, a bardziej służy do dogrzewania i wprowadzania jak najmilszej atmosfery. Dlatego też coraz więcej ludzi zastanawia się jaki kominek wybrać żeby ta lampka wina i widok leniwie palących się polan drewna dawał nam relaks po ciężkim dniu.

Podstawy, o których nie możesz zapomnieć przy wyborze kominka

Zanim wybierzesz zaczniesz wybierać jakikolwiek kominek musisz zadać sobie kilka bardzo ważnych pytań, które zadecydują o dalszych wyborach.

  1. Jak dużo pomieszczeń do ogrzania posiadasz?
  2. Jakiej mocy kominka lub piecyka potrzebujesz? W tym celu oblicz ile ciepła potrzebujesz.
  3. Czy posiadasz komin? Dowiedz się także jaki komin do kominka wybrać.
  4. Gdzie planujesz umieścić kominek?

Jak dużo pomieszczeń do ogrzania kominkiem posiadasz?

W przypadku jednego pomieszczenia, często pytacie o to jaki kominek do salonu 40m2 wybrać. W mieszkaniach typu kawalerka piecyk wolnostojący z podgrzewanym korpusem zapewni nam odpowiednią ilość ciepła przy małej ilości kurzu i bez hałasu. Kiedy jednak te pomieszczenia są większe i zależy nam na dużo szybszym dogrzewaniu opcja z wentylatorem będzie najlepsza.

W przypadku kilku pomieszczeń (2 lub więcej) i na przykład doboru kominka na 100m2 najlepszym wyborem będą piecyki lub kominki z płaszczem wodnym. Szczegóły dotyczące tego rodzaju kominków omówimy poniżej.

Jakiej mocy kominek lub piecyk wybrać? Jak obliczyć zapotrzebowanie ciepła?

Musisz pamiętać o kilku ważnych rzeczach związanych z doborem mocy piecyka lub kominka. Po pierwsze, ile metrów musisz ogrzać? Pamiętaj, że nie chodzi o m2. Przykładowo 40 m2 pomieszczenia o wysokości 2 m to zupełnie co innego jak 40 m2 pomieszczenia o wysokości 3 m. W pierwszym przypadku do ogrzania mamy 80 m3, zaś w drugim jest to już 120 m3.

Następnie weź pod uwagę jak docieplony jest Twój budynek. Czy jest to niski poziom izolacji, średni czy wysoki. Tak samo położenie Twojego budynku ma znaczenie, czy mieszkasz w górach, na nizinach, a może przy morzu. Nie zapomnij tego wziąć pod uwagę!

Wzór na obliczenie mocy grzewczej kominka

Aby obliczyć jakiej moc grzewczą piecyka lub kominka musimy znać wzór

D = V x G x Dt [W]

gdzie:
D – strata ciepła [W].
V – kubatura budynku w m3
G – współczynnik przenikalności cieplnej [W/°C/m3].
Dt: różnica temperatur: wewnętrznej i zewnętrznej (40◦C)

Współczynnik G zmienia się zależnie od izolacji budynku:
G = 0,75 – budynek dobrze izolowany,
G = 0,90 – budynek średnio izolowany,
G = 1,20 – budynek o słabej izolacji.

Żeby nieco przyspieszyć obliczenia, w uproszczeniu możemy przyjąć, że:

  • nowy, dobrze zaizolowany dom stratę ciepła ma na poziomie 30 W/m3,
  • w domach o starej technologii izolowania będzie to 40 W/m3,
  • a w domach bez izolacji 80 W/m3.

Obliczenie mocy grzewczej dla domu o powierzchni 100 m2 i wysokości 3 metrów

Przyjmijmy, że nasze pomieszczenia mają 3 m wysokości, a dogrzewamy dom, który ma 100 m2 i jest nowo wybudowany i dobrze izolowany. Najpierw obliczamy kubaturę.

V = 100 m2 x 3 = 300 m3

Teraz obliczymy spokojnie możemy obliczyć zapotrzebowanie mocy grzewczej budynku

D = 300 m3 x 30 W/m3 = 9000 W

9000 W zamieniamy na kW dzieląc przez 1000 i mamy 9 kW i takiej mocy grzewczej potrzebujemy do ogrzania naszego domu. Niektórzy producenci jednak zalecają zakup piecyka o mocy 15-20% większej niż ta, którą obliczyliśmy. W tym przypadku zalecana moc kominka to 11 kW. Takiej mocy grzewczej potrzebujemy do ogrzania 300 m3, jednak zaleca się aby moc urządzenia była o 15-20% większa niż to co wyliczyliśmy, więc:

Rodzaje kominków

Jeśli nie wiemy jaki kominek wybrać musimy zadać sobie pytanie. Do czego ma on nam służyć? Jeśli szukamy kominka do ogrzania jedynie salonu i sprawienia sobie przyjemności z kontaktu z prawdziwym ogniem należy rozważyć kilka opcji. Do wyboru dajemy dwa rozwiązania: wkład kominkowy lub piecyk kominkowy tzw. „Koza”.

Jaki wkład kominkowy wybrać?

Jaki wkład kominkowy wybrać

Kominek w domu możemy zabudować według własnego pomysłu. Możesz wykończyć go kamieniem, kaflem, a nawet tynkiem. Wkład kominkowy może być z prostą szybą, narożny, a nawet przeszklony z trzech stron. Opcji jest naprawdę wiele. Każdy powinienem się mocno zastanowić jaki wkład kominkowy chce w swoim domu, ponieważ dobry wkład to lata zadowolenia. Spytacie jaki to jest dobry wkład kominkowy, a więc dobry, czyli z szamotem, trapezową konstrukcją paleniska i skutecznym oczyszczaniem szyby. Wkład powinien być z małą mocą grzewczą, nie przekraczającą 10 kW. Dlaczego taka moc kominka? Jeśli chcesz cieszyć się pięknym widokiem ognia to komora paleniska powinna być wygrzana. W przypadku kominka o dużej mocy np. 12 lub 14 kW, aby komora była czysta należy spalać dużo więcej drewna niż w mniejszym kominku. Dużo drewna to dużo ciepła. Powstaje wtedy pewien paradoks, aby utrzymać w nim czystą szybę musimy dużo palić, a dodatkowo generujemy dużo ciepła w pomieszczeniu. Co nie zawsze jest komfortowe, zaś jeśli do kominka o dużej mocy damy mniej drewna, kominek nie wygrzeje się. Przez co szyba bardzo szybko będzie się brudzić, a tego nie chcemy. Dlatego też należy wybierać mniejszą moc paleniska.

Dostępność wkładów kominkowych na rynku

Na rynku dostępne są wkłady kominkowe o mocy 6, 7 oraz 8 kW. Dla miłośników większych kominków, lecz z mniejszą emisją ciepła firma Kobok wprowadziła linie Midi. Tam znajdziecie duże paleniska z małą mocą grzewczą, których szyba przede wszystkim będzie czysta, a za tym idzie przyjemność z posiadania.

Kiedy wybrać kominek z płaszczem wodnym?

Kominek z płaszczem wodnym to najlepsze rozwiązanie dla mieszkań lub domów, które posiadają więcej jak dwa pomieszczenia do ogrzania. Przykładowo taki kominek na 100m2, w momencie kiedy do ogrzania mamy 2 lub 3 pomieszczenia sprawdzi się idealnie.

Jak sama nazwa wskazuje tego typu piecyki posiadają płaszcz wodny, w którym dogrzewa się woda, a później rozprowadzania jest po mieszkaniu. Taki kominek o mocy dostosowanej do Waszego metrażu pozwoli na dogrzanie zarówno wody do mycia jak i do grzejników.

Jaki piec koza kupić?

Jaki piec koza wybrać

Piec koza innymi słowy piec kominkowy lub kominek wolnostojący to idealna alternatywa dla wkładu kominkowego. Również możemy wybrać wersje jego wykończenia. Może być zabudowany podobnie jak w przypadku wkładu kominkowego emaliowaną blachą, kaflem lub naturalnym kamieniem Serpentino. Komory spalania w przypadku pieca kominkowego są mniejsze, dzięki czemu nauczeni doświadczeniem z wkładów kominkowych wiemy, że im mniejsza komora i lepiej wygrzany piecyk tym szyba jest czystsza. Dużym atutem kominka wolnostojącego będzie również fakt, że zajmuje on mniej miejsca niż klasyczny wkład. Jest to bardzo decyzyjny czynnik w przypadku wyboru, który spowodował, że na zachodzie Europy piecyki są dużo częstszym wyborem niż tradycyjne kominki. Kolejną zaletą pieca kozy, a wręcz ogromną jest ich cena. Koszt wysokiej klasy pieca kominkowego to równowartość średniej klasy wkładu. Warto więc rozważyć taką opcję podczas zakupu.

Zobacz jak rozpala się piecyk koza na pellet

Piecyk koza w Europie

Bardzo popularnym rozwiązaniem szczególnie we Włoszech i Francji jest piecyk na pellet. Poza wszystkimi zaletami klasycznego piecyka na drewno komfort jego użytkowania jest dużo wyższy. Wszystko dzięki temu, że jest automatyczny. Cały proces rozpalania, pracy i sterowania odbywa się przy pomocy zastosowanej automatyzacji. Mamy pełną swobodę w programowaniu go. Możemy ustalić kiedy ma pracować i z jaką temperaturą. Piecyk posiada również zasobnik na pellet, który wystarczy na kilka dni pracy. Najnowsze piecyki MCZ z systemem sterowania Maestro obsługiwane są za pomocą smartfona lub tabletu.

Podsumowanie

Jak widać opcji jest bardzo dużo. Najważniejsze czynniki jakie powinniście wziąć pod uwagę to nie wybierać zbyt dużej mocy paleniska gdy kominek ma służyć bardziej do rekreacji niż ogrzewania. Dodatkowo poważnie zastanówcie się czy nie lepiej wybrać piecyka kominkowego zamiast klasycznego, a może piecyk na pellet? Wybór zostawiam Wam!