Jaki komin do kominka?

Konstrukcja komina ma kluczowe znaczenie dla wydajności i trwałości całego układu grzewczego w budynku. Jako punkt odniesienia do zaprojektowania komina, służy dobór źródła ciepła – pieca – a także rodzaj materiału grzewczego, który ulega spalaniu w komorze, generując ciepło, przekazywane później do poszczególnych segmentów systemu. Modernizacja przepisów w zakresie energetyki sprawia, że konieczne staje się stosowanie nowoczesnych kotłów o stosunkowo niskiej temperaturze spalania. Są one przyjaźniejsze dla środowiska, wymagają jednak bardziej specjalistycznej konstrukcji komina.

Jaki komin do pieca na pellet?

Najważniejszą funkcją, jaką powinien pełnić wysokiej jakości komin w przypadku ogrzewania na pellet, jest minimalizacja utraty ciepła i zapobieganie wychładzaniu się spalin. Obniżenie temperatury gazów spalinowych powoduje skraplanie wilgoci tzw. kondensat, która osadza się na ściankach przewodu kominowego. Prowadzi to do znacznego obniżenia wydajności układu grzewczego, zasilanego pelletem. Długotrwałe zaniedbanie może prowadzić do poważnego uszkodzenia komina, a w efekcie – dużych kosztów związanych z jego naprawą lub wymianą.

Ewolucja konstrukcji pieców powoduje, iż konieczne staje się używanie specjalnych materiałów – odpornych na spalanie oraz na działanie czynników sprzyjających korozji komina. Najczęściej używana do tego celu jest ceramika lub stal nierdzewna. Piece pelletowe charakteryzują się bardzo dużą modulacją mocy, a ilość paliwa w palniku nie jest duża – w związku z tym optymalna średnica komina oscyluje w okolicach 100/150 mm. Im dłuższy komin tym większa średnica. Każdy producent jednak przekazuje nam określone zalecenia podczas zakupu pieca – powinniśmy ich bezwzględnie przestrzegać.

Kocioł na pellet, jaki komin?

jaki komink\ do pieca na pellet

Jednym z najistotniejszych parametrów, na które powinniśmy zwrócić uwagę podczas projektowania komina do kotła na pellet, jest szczelność. Nowoczesne kotły na pellet pracują w nadciśnieniu. Niedopilnowanie tej kwestii osłabia ciąg kominowy i umożliwia przedostawanie się spalin do innych pomieszczeń – skutkuje to ogólnym obniżeniem wydajności i stworzeniem potencjalnego zagrożenia dla zdrowia.

Zapewnienie odpowiedniego ciągu i odprowadzania spalin, wymaga dostosowania optymalnej wysokości komina do konkretnego modelu pieca. W przypadku kotłów na pellet, w większości przypadków starych murowanych kominów konieczne lub co najmniej wskazane będzie zamontowanie wkładu do komina. Wynika to ze stosunkowo niskiej temperatury spalin.

Jaki komin do kominka?

Komin do kominka, oprócz podstawowych cech – takich jak odporność na wysoką temperaturę czy szczelność – powinien być również odpowiednio zaprojektowany, aby zagwarantować właścicielowi bezpieczne i wydajne jego funkcjonowanie.

Można dopuścić maksymalnie dwa odchylenia nie większe, niż trzydzieści stopni. Wynika to z konieczności zapewnienia odpowiedniego ciągu wewnątrz komina.

Przewód dymowy kominka nie powinien mieć średnicy mniejszej, niż 140 mm – jednak nawet ta wartość jest dopuszczalna jedynie przy kominkach o stosunkowo niskiej mocy (do 10 kW). Dokładnym wyliczeniem optymalnego wymiaru powinien zająć się specjalista – na podstawie mocy kominka oraz docelowej wysokości komina. Średnica kanału dymowego z pewnością nie powinna być mniejsza, niż średnica króćca wylotu spalin z wkładu.

jaki komin do kominka

Jeśli chodzi o samą wysokość komina, jej pomiaru dokonujemy nie od podłogi, lecz od punktu, w którym znajduje się palenisko w kominku. Wysokość nie powinna być mniejsza, niż cztery metry. Sam komin natomiast zapewnia odpowiedni poziom bezpieczeństwa i wydajne funkcjonowanie, jeśli jest wychylony około 60 centymetrów nad powierzchnią dachu.

“Koza” – czyli piec kominkowy, powinien znajdować się możliwie jak najbliżej komina, a najlepiej tuż przy nim. Niedopuszczalne będzie połączenie ich przy pomocy poziomego przewodu spalinowego.

Jaki komin do kotła gazowego

komin do kotła na gaz

W przypadku pieców gazowych, wybór systemu kominowego jest uzależniony przede wszystkim od rodzaju instalowanego kotła – mamy możliwość wyboru pomiędzy kotłem z zamkniętą lub otwartą komorą spalania. Znaczenie ma również możliwość wbudowania komina.

Otwarta komora spalania wymaga stałego dostępu powietrza. W związku z tym konieczne będzie wybudowanie komina ceramicznego lub ze stali kwasoodpornej. Jeśli dokonujemy modernizacji starego systemu grzewczego, możemy wykorzystać wkłady kominowe wykonane z tych samych materiałów.

Komin do pieca gazowego z zamkniętą komorą spalania

Jeśli zaś chodzi o zamkniętą komorę spalania, piece skonstruowane w ten sposób posiadają wbudowany wentylator, który zapewnia odpowiedni ciąg w przewodzie spalinowym. Dzięki temu możliwe jest nawet zrezygnowanie z użycia komina i poprowadzenie przewodu spalinowego przez ścianę – jest to jednak dopuszczalne prawnie tylko w sytuacjach, gdy moc kotła nie przekracza 21kW.