Jaki piec gazowy do domu wybrać?

Kocioł gazowy należy do popularnych rozwiązań do ogrzewania budynku. Nie powinno to dziwić, ponieważ jest to rozwiązanie, które posiada wiele zalet. Często pytacie nas jaki piec gazowy do domu wybrać. Podstawową jest bezobsługowość tej technologii. Jedynym zadaniem jest ustawienie parametrów w celu uzyskania odpowiedniej temperatury w budynku. Wiąże się to ze znaczącą oszczędnością czasu w stosunku do rozpalania i utrzymania ognia w komorze spalania kotła zasypowego. Kolejną zaletą jest fakt, że gaz należy do ekologicznych źródeł, mimo że nie jest w ten sposób utrwalony w powszechnej świadomości. Co prawda dochodzi do zużycia materiału opałowego, ale produkcja nie emituje znaczących ilości spalin. Kolejną zaletą tego rozwiązania jest brak wydzielania całego pomieszczenia na kotłownię. Artykuł będzie zawierał odpowiedzi na pytanie, jaki kocioł gazowy wybrać.

Dowiedz się także: Jaki kominek do domu wybrać?

Rodzaje kotłów gazowych

Kotły możemy dzielić według kilku kryteriów. Podstawową kategorią jest funkcjonalność i pod tym względem wyróżnia się urządzenia dwufunkcyjne, jednofunkcyjne lub kompaktowe. Według usytuowania możemy wyróżnić kotły stojące i wiszące. Komora spalania może być otwarta lub zamknięta. W dodatku istnieją urządzenia kondensacyjne. Więcej szczegółów zostanie zawartych w dalszej części artykułu.

Piece gazowe dwufunkcyjne

piec gazowy dwufunkcyjny

Ideą kotła gazowego dwufunkcyjnego jest ogrzewanie budynku oraz jednocześnie przeznaczenie urządzenia do bezpośredniego podwyższania temperatury wody w systemie przepływowym. Oznacza to, że do pracy urządzenia dochodzi już w momencie odkręcenia kranu. Nie ma konieczności, żeby system oparty o kocioł dwufunkcyjny posiadał zasobnik, ale posiada on dodatkową zaletę w postaci szybszego dostarczenia ciepłej wody. Zwykle sugeruje się, że jest to najlepsze rozwiązanie w przypadku niewielkich domów. Wynika to z faktu, że w takich przypadkach miejsca poboru znajdują się stosunkowo blisko samego urządzenia.

W takim przypadku nie trzeba będzie długo czekać na dopłynięcie ciepłej wody do miejsca docelowego. Jaki piec gazowy dwufunkcyjny wybrać? Przede wszystkim dobrany do zapotrzebowania budynku na moc. Jak sugerowano wcześniej, nie będzie to najlepsze rozwiązanie w przypadku bardzo dużych budynków.

Kotły gazowe jednofunkcyjne

piec, kocioł gazowy jednofunkcyjny
Sprawdź inne nasze kotły gazowe firmy Warmhaus.

Instalacja z kotłem jednofunkcyjnym zawiera podgrzewacz pojemnościowy, czyli dodatkowy zbiornik przechowujący wodę. W środku zasobnika znajduje się wymiennik ciepła. Idea jest taka, że kocioł gazowy jednofunkcyjny nie przygotowuje wody bezpośrednio w sposób przepływowy. Z tego powodu szybko pojawi się ona w miejscu poboru. Wydaje się, że to ciekawsza opcja niż poprzednia w przypadku zastosowania jej dla większych budynków. Łatwiej w takim przypadku zastosować cyrkulację wody w systemie. Zwykle są droższe niż kotły dwufunkcyjne.

Piece gazowe kompaktowe 

Tak naprawdę można je uznać za podkategorię kotłów dwufunkcyjnych. Posiadają zbiorniki, których wielkość jest uzależniona m.in. od rodzaju zasobnika tzn. w przypadku wersji stojącej możliwe jest zastosowanie większych pojemności. Głównym celem takiego rozwiązania jest połączenie zajmowania stosunkowo niewielkiej przestrzeni z szybkim dostarczaniem ciepłej wody. To z kolei sprawia, że technologia jest szczególnie pożądana w przypadku mieszkań, gdzie szczególnie mocno należy troszczyć się o posiadaną powierzchnię. Jaki piec gazowy do domu będzie najlepszym wyborem?

Kocioł kondensacyjny, a tradycyjny (niekondensacyjny) — różnice

Na osobny rozdział zasługuje podział na kotły tradycyjne i kondensacyjne. To drugie rozwiązanie jest bardziej zaawansowane technologicznie i tak jak zwykle w takich przypadkach, jest jednocześnie droższe. Ideą urządzeń kondensacyjnych jest dodatkowy uzysk energii w postaci odzyskania ciepła ze spalin. Bezpośrednim efektem, po którym można zaobserwować skuteczność działania systemu, jest niższa temperatura spalin na wyjściu z komina. Często podawana jest sprawność tego rozwiązania przekraczająca 100%. Można tę wartość potraktować jako chwyt marketingowy.

Oczywiście kocioł kondensacyjny nie jest perpeetum mobile. Taka wartość wynika z tego, że jest obliczana w stosunku do uzysku bez odzyskiwania części energii ze spalin. Wybierając takie kryterium wyboru, rzeczywiście można uzyskać powyżej 100% skuteczności. Nazwa tego rozwiązania jest nieprzypadkowa i właśnie kondensacja jest zjawiskiem, które pozwala na odbiór dodatkowej ilości ciepła. Jeśli ktoś wybiera to rozwiązanie, prawdopodobnie chce uzyskać jak najwyższą sprawność i to jest odpowiedź na pytanie jaki kocioł kondensacyjny wybrać.

Budowa pieca gazowego

budowa pieca gazowego

Do najważniejszych elementów budowy kotła gazowego należą komora spalania, palnik, przewody, wymiennik ciepła oraz dodatkowe zasobniki. Wyróżniamy zamkniętą i otwartą komorę spalania. W przypadku tego pierwszego rozwiązania powietrze jest pobierane spoza budynku. Zwykle wykorzystuje się do tego koncentryczny przewód. Nawiązując do poprzedniego rozdziału, zwykle stosuje się to rozwiązanie w przypadku kotłów kondensacyjnych. Alternatywę stanowi otwarta komora spalania. W tym przypadku powietrze jest pobierane z tego samego pomieszczenia, w którym znajduje się urządzenie. Palniki używane w ogrzewaniu gazowym dzielimy na atmosferyczne i wentylatorowe. Te pierwsze stosowane są w połączeniu z otwartą komorą spalania. W tym rozwiązaniu powietrze pierwotne jest pobierane przez dysze, a wtórne dostaje się do rozgrzewanych spalin.

W tym drugim przypadku ruch jest wymuszony przez pracę wentylatorów. Zastosowanie klapy pozwala na optymalizowanie ilości powietrza w celu otrzymania najlepszych możliwych warunków spalania. Zadaniem wymiennika ciepła jest przekazanie energii od strony ogrzewanej do odbierającego czynnika. Najczęściej te elementy systemu są aluminiowo-krzemowe lub wykonane ze stali nierdzewnej. Kwestia zasobników została wyjaśniona w poprzedniej części artykułu.

Wymiennik spaliny-woda ma znaczenie

Należy zwrócić uwagę, że wymiennik spalinowy spaliny-woda potrafi zrobić znaczącą różnicę i dlatego warto przyjrzeć się bliżej takiemu rozwiązaniu. Brak wykorzystania spalin jest jak wyrzucenie na śmierci energii. Żeby móc ją jednak odpowiednio wykorzystać, konieczne jest zastosowanie dodatkowego wymiennika ciepła. Jest on montowany w przewodzie kominowym. Energia jest od razu odprowadzana do układu grzewczego. Wymienniki również różnią się między sobą sprawnością, a więc również stopniem odzyskania ciepła. Często dobór odpowiedniego elementu wynika z konkretnego przypadku, czyli jest indywidualizowany pod kątem danego systemu.

Wymienniki aluminiowo-krzemowe wyróżniają się wysoką wytrzymałością oraz dobrymi parametrami przewodzenia ciepła. Obecnie występują lepsze rezultaty w ramach tej technologii, ale jeszcze niedawno istniał problem z trudnością dostępu do czyszczenia kanałów. To największa wada tego rozwiązania. W najtrudniejszych przypadkach konieczny był nawet demontaż wymiennika. Obecnie na rynku dostępne są środki chemiczne, które ułatwiają czyszczenie, niwelując tę wadę. Drugim podstawowym materiałem wykonania wymienników ciepła jest stal nierdzewna. Posiada nieco gorsze parametry przewodzenia ciepła od poprzedniego typu, ale rozwiązuje się tę trudność przez zastosowanie cienkich wężownic.

W tym przypadku nie występuje problem z trudnością przeglądu. Innym rozwiązaniem jest zastosowanie podwójnego wymiennika. Celem takiego rozwiązania jest na pierwszym etapie zmaksymalizowanie ilości odbieranego ciepła przy minimalnym możliwym wychładzaniu spalin. Po tym etapie spaliny trafiają na drugi wymiennik ciepła. Ich temperatura jest już niższa, ale na tym etapie dochodzi jeszcze raz do gwałtownego obniżania ich temperatury. Warto dodać, że rozwiązanie jest bardzo ciekawe, ale nadal zwykle posiada niższą sprawność niż w przypadku zastosowania kotła kondensacyjnego.

Odpowiednia pompa do cyrkulacji wody

Pompa cyrkulacyjna to rozwiązanie dla osób, które chcą mieć szybki dostęp do ciepłej wody. Ideą tego rozwiązania jest wymuszenie ciągłego ruchu wody w obrębie instalacji. Dzieje się to nawet wtedy, gdy nie jest ona pobierana przez użytkowników. Rozwiązanie cieszy się dużą popularnością w przypadku domów użyteczności publicznej (gdzie jest wymagane prawnie), ale nie oznacza to, że nie można go zastosować w przypadku domu jednorodzinnego.

Oczywiście musi być coś w zamian, jeśli to rozwiązanie nie wyparło tradycyjnego przechowywania ciepłej wody. W tym przypadku największą wadą są wyższe koszty inwestycyjne. Z technicznego punktu widzenia konieczne jest nie tylko użycie samej pompy, ale również poprowadzenie dodatkowych rur do najdalszych kranów. Sama pompa nie musi być bardzo duża, a więc jednocześnie nie pobiera znaczących ilości prądu. W kwestii kosztów eksploatacyjnych droższe jest ciągłe utrzymanie odpowiedniej temperatury wody. Warto dodać, że jest to ekologiczne rozwiązanie, ponieważ ogranicza ilość marnowanej wody poprzez odprowadzanie jej do kanalizacji.

Właśnie z tego powodu (obok kwestii komfortu) jest to prawnie wymagane rozwiązanie w przypadku domów użyteczności publicznej i domów wielorodzinnych. Ciekawym rozwiązaniem jest połączenie pompy cyrkulacyjnej z automatyką, która pozwoli po pewnym czasie nauki lepiej dostosować swoją pracę do potrzeb mieszkańców.

Wysoka wydajność — modulacja mocy

Celem modulacji mocy jest zapewnienie dostarczenie odpowiedniej ilości paliwa oraz powietrza, co doprowadzi do optymalnego spełnienia warunków cieplnych użytkowników. W rezultacie rozwiązanie prowadzi do obniżenia kosztów ogrzewania. Automatyka pozwala osiągnąć optymalną pracę. To szczególnie istotne biorąc pod uwagę konieczność doboru urządzenia w taki sposób, żeby poradziło sobie w trudnych warunkach pogodowych.

Ciągłe załączanie się i po chwili wyłączanie kotła prowadzi do nieefektywnej pracy, a jednocześnie może skutkować większym zużyciem urządzenia. Dynamiczne sterowanie mocą jest zabezpieczeniem przed takimi zachowaniami. Występują różne zakresy dostępnej modulacji. Oczywiście im jest on większy, tym więcej zalet z niego wynika. Mówiąc w skrócie, celem tego rozwiązania jest zapewnienie optymalnej ilości ciepła, ani za małej, ani za dużej.

Ile KW pieca na m²?

Nie da się odpowiedzieć jednoznacznie na to pytanie, gdyż jest to zależne od rodzaju budynku. W przypadku spełnienia dość restrykcyjnych norm nałożonych od 2017 roku wystarczające będzie 50 W/m². Jak ważna jest odpowiednia izolacja budynku, dobrze pokazuje fakt, że w przypadku domów wybudowanych przed 1982 rokiem polecane jest zastosowanie od 120 do 200 W/m². Dla budynków z lat 1982-2000 sugerowany jest przedział od 90 do 120 W/m², a dla tych wybudowanych po tym okresie od 60 do 90 W/m². Oczywiście jest to uproszczenie, gdyż tak naprawdę ocieplenie determinuje te wartości, a nie wiek domu. Dlatego warto zwrócić uwagę na stan izolacji cieplnej i dostosować moc urządzenia według niego.

 1 kw ile metrów ogrzeje??

Odpowiedź na to pytanie ułatwia szacowania. To przelicznik w drugą stronę do poprzedniego rozdziału i panujące zasady są podobne. Najogólniej można powiedzieć, że 1 kW mocy powinien być wystarczający na 10 m² powierzchni. Warto pamiętać, że najoszczędniejsze piece gazowe to nie tylko te o najwyższej sprawności, ale również nieprzewymiarowane.

Dobór mocy kotła gazowego – jaki piec gazowy do domu

  • 100 m² – w takim przypadku optymalne wydaje się dobranie mocy kotła na poziomie około 10 kW. Jest to uśredniona wartość i zależy od stanu ocieplenia budynku.
  • 130 m² – 15 kW to znacznie za dużo w takim przypadku. Optymalny piec gazowy do domu to w przypadku taki o mocy 12 kW.
  • 160-170 m² – w przypadku słabo ocieplonego domu 15 kW powinno być rozwiązaniem, które zapewni komfort. Z drugiej strony wartości rzędu 12 kW to niższe koszty, a w prawie wszystkich przypadkach utrzymany zostanie odpowiedni komfort.
  • 200 m² – można zastosować kotły o mocy około 16-17 kW. Nie daje to może komfortu w przypadku każdych warunków, ale też nie jest przewymiarowaniem. 21 kW poradzi sobie niezależnie od temperatury zewnętrznej, ale ze względu na wyższe koszty nie jest to polecane rozwiązanie.