Ogrzewanie: jeden piecyk dla całego domu

Rozwiązania pozwalające ogrzać cały dom jednym piecykiem

Łatwiej jest myśleć o piecyku jako o systemie grzewczym, który wspomaga tradycyjny kocioł, nawet w chłodne dni lub wiosną i jesienią, kiedy włączenie całego systemu byłoby zbyt kosztowne.

Istnieją jednak modele piecyków, które mogą zastąpić kocioł pod każdym względem, gdyż mogą samodzielnie ogrzewać cały dom. Są to piecyki z DGP (dystrybucja ciepłego powietrza) i piecyki Hydro (z płaszczem wodnym) – coraz bardziej popularne produkty, ponieważ pozwalają wykorzystać zalety pelletu przy zachowaniu maksymalnych oszczędności.

Ogrzewanie: jeden piecyk dla całego domu

Piecyki DGP (dystrybucja gorącego powietrza): ciepłe powietrze w całym domu

Piecyki z DGP są podłączone do izolowanych rur, przez które ciepłe powietrze trafia do kilku pomieszczeń. W piecyku znajdują się wentylatory, które „pchają” ciepło wytwarzane z wewnątrz piecyka, a następnie wypuszczają je z kratek w pomieszczeniach. W poszczególnych miejscach, do których doprowadzane jest powietrze, użytkownik może kontrolować i programować zarówno pożądaną temperaturę, jak i nadmuch.

System DGP zwany w zależności od marki piecyka (Comfort Air, Air Plus lub Multi Air) został opatentowany przez MCZ Group (należą do niej marki MCZ, RED Heating, Cadel) i jest dostępny dla ponad 40 modeli piecyków opalanych pelletem. DGP z piecyka na pellet stanowi innowacyjne rozwiązanie techniczne, ponieważ nie jest ono dostępne w piecykach opalanych tradycyjnym drewnem.

Kratki i anemostaty, można je umieścić gdziekolwiek zechcemy, nawet przy podłodze. Ciepłe powietrze o temperaturze do 80°C stale wypływa i może sięgać do nawet 8 metrów bez strat ciepła.

Ogrzewanie: jeden piecyk dla całego domu

Piecyki HYDRO: gorąca woda dla wszystkich grzejników i podłogówki

Piecyki hydro wytwarzają gorącą wodę, która służy do zasilania systemu grzewczego (grzejniki lub ogrzewanie podłogowe). Duży wybór modeli w zależności od mocy pozwala ogrzać praktycznie każdy dom lub mieszkanie.

W połączeniu z piecykami wodnymi zalecamy niekiedy instalację systemu buforowego lub akumulacyjnego. W przypadku tylko ogrzewania, magazynuje on nadmiar ciepłej wody produkowanej przez piecyk i w razie potrzeby uwalnia ją do grzejników, co daje ekonomiczny efekt ogrzewania domu nawet przy wyłączonym piecyku. Bufory są bardzo polecane również w przypadku produkcji ciepłej wody użytkowej, ponieważ dzięki nim zawsze dostępna jest duża ilość ciepłej wody, natychmiast i kiedy tylko Państwo zechcą, nawet gdy piecyk jest wyłączony.

System Hydro MCZ Group został zaprojektowany tak, aby zapewnić maksymalną wydajność. W ciągu kilku minut dostarcza ciepłą wodę do wszystkich grzejników lub do systemów ogrzewania podłogowego.

MCZ Group wprowadziła niedawno na rynek nową generację piecyków hydro, Hydromatic (modele MCZ Suite, Club, Musa oraz Cadel Matic), które pozwalają na większą wszechstronność zastosowania w porównaniu z konwencjonalnymi piecykami hydro. W rzeczywistości, oprócz efektywnej wymiany ciepła z wodą w systemie, modele te zapewniają również dość silny nadmuch w miejscu gdzie stoi piecyk. Taki nadmuch jest przydatna do szybkiego ogrzania pomieszczenia, w którym zainstalowany jest piecyk lub wiosną i jesienią do ogrzania tylko jednego pomieszczenia zamiast całego systemu.