Jakie macie nastawy kotła (paliwa i powietrza)? Chcę aby kocioł spalał jak najmniej pelletu

Pewnie nie raz spotkaliście się z takimi pytaniami w różnych grupach dyskusyjnych na FB. Jak to wygląda w przypadku kotłów Red/MCZ Selecta. Czy też musimy pytać o to innych?

Te ustawienia dotyczą konkretnego przypadku. Błędem jest wyłącznie kopiowanie kogoś ustawień, bo nie koniecznie sprawdzi się w Twoim wypadku. Twoje spalanie zależy od rodzaju pelletu, ciągu w kominie, temperatury spalania. Korektę ssawy i receptury wprowadza się w momencie jeśli widzisz, że spalanie jest złe (zasmolona komora lub spiekanie się popiołu lub alarm o zbyt wysokiej temperaturze spalin, pomimo czystego kotła). Wówczas należy wprowadzić zmiany określone pod Ciebie.

Wprowadzając kogoś ustawiania, tylko dla tego, że liczysz na coś jeszcze lepszego, może przynieść efekt odwrotny. Więc napisz, czy coś się konkretnego dzieje, czy liczysz wyłącznie na mniejsze spalanie pelletu? Jeśli chodzi wyłącznie o mniejsze spalanie pelletu (bez widocznych zaburzeń spalania), to przyczyn musisz szukać w domu, a nie w kotle. Na tym właśnie polega siła kotła Selecta. On posiada taką komorę spalania, że w popielniku zawsze będzie “mąka”. Czyli spalanie jest wydajne (brak kulkowanego i niedopalonego pelletu), więc sprawność jest wysoka.

Pamiętaj, że kocioł jest tylko wykonawcą tego o co dom poprosi. Jeśli dom poprzez termostat pokojowy stale lub często prosi o ciepło, to kocioł je produkuje. Jeśli dom prosi o dużo ciepła, to kocioł je dostarcza i spali tyle pelletu ile potrzeba dla zaspokojenia potrzeb domu. Selecta to nie jest podrzędny kocioł z palnikiem, gdzie rzeczywiście trzeba ustawiać samemu czasy pracy podajnika i RPM wentylatora spalin. Selecta jest wolna od tych problemów.

Jeszcze raz: korektę dawki paliwa i powietrza wykonuję się wyłącznie, gdy widzisz po komorze spalania, że coś jest nie tak. Zamiast mieszać w ustawieniach bez konkretnej przyczyny lepiej zadbaj o czystość wymiennika, regularnie ruszając zawirowywaczami, wybierając popiół z dolnej komory oraz wykonując coroczne czyszczenie.