Instalacje hybrydowe jako najbardziej oszczędne źródło ogrzewania

W ostatnim roku Europę zalała fala zapotrzebowania na pompy ciepła. Wielu producentów nie nadążało za produkcją urządzeń, a popyt rósł w zatrważającym tempie.

Niestety, wielu inwestorów nie przeliczyło ryzyka, jakie mogłoby nieść ogrzewanie budynku samą pompą ciepła. Spokój miały jedynie osoby z dobrze dobraną pompą ciepła, natomiast pozostali musieli wspomagać pompy innymi urządzeniami (zwłaszcza właściciele starych budynków). I w ten sposób zaczęły powstawać instalacje hybrydowe.

Instalacja hybrydowa – co to właściwie jest?

Wyjaśnijmy pojęcie na podstawie przykładu:

Jesteś właścicielem domu. Przyjmijmy, że jest to stary dom o bardzo znikomym dociepleniu.

Na tą chwilę ogrzewanie domu odbywa się przez kocioł na pellet (na przykład Kozlusan Lidia Compact Mini). Zdecydowałeś, że ze względu na wzrost cen pelletu, zamienisz piec na pompę ciepła. W tym momencie jednak, okazuje się, że koszt urządzenia wysokotemperaturowego, montażu i przerobienia instalacji, niestety znacznie przerasta Twój budżet.

Mamy rozwiązanie, które może zminimalizować koszty tego przedsięwzięcia nawet o połowę i jest nim właśnie instalacja hybrydowa.

Polega ona na tym, że kocioł na pellet/gazowy/na drewno nadal pracuje w budynku, ale do niego dokładamy tańszą, niskotemperaturową pompę ciepła (B-HEAT zda egzamin na 5 z plusem). W przypadku, kiedy jedno z paliw zacznie tanieć – przełączamy się na te urządzenie. Tak samo jest w sytuacji, w której jedno z nich jest zepsute lub kiedy mamy awarię sieci energetycznej. Możemy również załączyć pracę pieca wtedy, kiedy widzimy, że pompa ciepła nie daje rady przy ogromnych mrozach i zaczyna wspomagać się na przykład grzałką energetyczną.

Zalety takiej instalacji:

Jest ich naprawdę wiele. Poczynając od bezawaryjności takiego urządzenia, przez mniejsze koszty inwestycji, a kończąc na tańszej eksploatacji. Kocioł na pellet to wydatek +/- 10 tysięcy złotych, a pompę ciepła B-HEAT 12 kW możesz zakupić u nas już za 14 900 złotych brutto, oczywiście dodatkowo trzeba doliczyć do tego montaż. Zakup wysokotemperaturowej pompy to wydatek rzędu 45 tysięcy bez montażu. W tym przypadku sprawa wydaje się jasna.

Ze względu na szereg zalet tego rozwiązania, zdecydowanie podpowiadamy zakup kotła na pellet, gazowego lub na przykład piecyka na drewno i tańszej pompy ciepła, i połączenia tych instalacji ze sobą. Zagwarantuje to ciągły komfort cieplny w domu, bezawaryjność i spokój w razie zdarzeń losowych.

Instalacje hybrydowe – zalety tego rozwiązania

Instalacja hybrydowa – pompa ciepła + kocioł na pellet:

Takie rozwiązanie najlepiej sprawdzi się w przypadku domów termomodernizowanych. Urządzenia będą się wzajemnie uzupełniać i wykorzystywać warunki atmosferyczne w pełni. Układ hybrydowy pompy ciepła i kotła na pellet jest bezawaryjny i bardzo wydajny.

Instalacje hybrydowe – zalety tego rozwiązania

Instalacja hybrydowa – pompa ciepła + kocioł gazowy:

Doskonały sposób w nowych, energooszczędnych domach. Takie połączenie daje gwarancję ciągłej, nieprzerwanej pracy. W tym przypadku pompa ciepła pracuje w temperaturach od 15° C  do 3°C, a poniżej, ogrzewanie podejmuje kocioł gazowy. System pracujący w ten sposób pozwoli zaoszczędzić większą ilość energii elektrycznej niż w przypadku zastosowania tych rozwiązań osobno.

Instalacje hybrydowe – zalety tego rozwiązania

Instalacja hybrydowa – pompa ciepła + kocioł na drewno:

Taki układ pracuje bardzo podobnie, jak w przypadku kotła na pellet, czyli doskonale sprawdza się w starym budownictwie. W momencie silnych mrozów, kiedy pompa ciepła wspomaga się grzałką elektryczną i pobiera za dużo prądu, jej pracę zastępuje kocioł na drewno. Daje to nam gwarancję nieprzerwanego niczym komfortu cieplnego, nawet podczas srogiej zimy.