Rekuperacja B-FRESH
Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła dla Twojego domu
Zaufaj doświadczeniu
Marka B-FRESH została stworzona w oparciu o wieloletnie doświadczenie oraz w odpowiedzi na potrzeby profesjonalistów z branży wentylacyjnej. Produkty B-FRESH sprawdzają się wszędzie tam, gdzie wymagana jest wysoka jakość, trwałość i niezawodność. Wszystkie urządzenia zostały przetestowane przez inżynierów HVAC i zdobyły wysokie uznanie w środowisku. Ważnym atutem central wentylacyjnych jest wysoka jakość za rozsądną cenę.
Jak działa wentylacja mechaniczna?
Wentylacja mechaniczna to system rurociągów, który służy do wymiany powietrza wewnątrz budynku, czyli usuwamy z pomieszczeń tzw. zużyte powietrze, a w jego miejsce wprowadzamy nowe i świeże. Innymi słowy można powiedzieć, że jest to wietrzenie pomieszczeń, ale bez potrzeby otwierania okien i bez uczucia przeciągu. Takie podobne systemy często widzimy w galeriach handlowych lub dużych sklepach. Za ruch powietrza w rurociągach odpowiadają wentylatory umieszczone w centrali wentylacyjnej.
Co to jest rekuperacja?
Rekuperacja, to też wentylacja mechaniczna, ale z odzyskaniem ciepła. Polega ona na przechwyceniu ciepła od powietrza, które usuwamy z domu i przekazanie go do świeżego powietrza (bez mieszania się tych dwóch strumieni). Jest to szczególnie ważne w zimie. Powietrze, którego chcemy się pozbyć jest ciepłe. Ma temperaturę pokojową, natomiast powietrze na zewnątrz budynku jest zimne. Tak więc jeżeli zatrzymamy ciepło od zużytego powietrza i przekażemy je do świeżego, wówczas mamy przewietrzony dom, ale tylko z minimalną stratą ciepła. To tak jakby wyjść z domu zimą w koszulce, aby się dotlenić i w ogóle nie zmarznąć. W ten sposób oszczędzamy na kosztach ogrzewania domu.
Zjawiskiem rekuperacji nazywamy proces odzyskiwania energii cieplnej w celu ponownego jej wykorzystania. Do tego celu służy rekuperator, czyli urządzenie, które wymienia nam powietrze w domu, ale zatrzymuje ciepło.
Rekuperator
Sercem całego systemu jest centrala wentylacyjna, tzw. rekuperator. To tutaj odzyskiwane jest ciepło, poprzez wbudowany wymiennik oraz powstaje strumień powietrza. Rekuperator wywiewa zużyte powietrze z „brudnych” pomieszczeń typu: łazienka, toaleta, kuchnia, garderoba, a nawiewa nowe powietrze do „czystych” pomieszczeń typu: salon, pokój, sypialnia. Powietrze filtrowane jest na każdym etapie. W ten sposób w naszym domu panuje wyłącznie przyjemna atmosfera.
Wymiennik
Wymiennik w rekuperatorze zatrzymuje ciepło z usuwanego powietrza i przekazuje je do nowego powietrza wprowadzanego do domu.
Ochrona domu i klimatu wewnątrz
Wprowadzenie stosowanych obecnie energooszczędnych rozwiązań do budownictwa zaowocowało pogorszeniem warunków naturalnych wewnątrz pomieszczeń. Całkowicie uszczelniona stolarka okienna eliminuje dotychczasowy stosowany sposób wentylacji budynków (brak ruchu powietrza wewnątrz). W efekcie następuje koncentracja niepożądanych składników w powietrzu takich jak: dwutlenek węgla i para wodna oraz zanieczyszczeń mechanicznych – drobin kurzu, pyłu zawieszonego.
Zbyt duże nagromadzenie wilgoci zazwyczaj prowadzi do wykraplania się pary wodnej w pomieszczeniach powodując ich znaczne zawilgocenie. Często jest to widoczne na szybach okien w domu i lustrach w łazience. Prowadzi to do rozwoju bakterii i grzybów, wpływając niekorzystnie na warunki bytowania domowników, bardzo poważnie obniżając komfort życia w tych pomieszczeniach. Może to wywołać wiele poważnych chorób. W opisanej sytuacji jedynym rozsądnym rozwiązaniem jest system wentylacji wymuszonej, powodujący w sposób mechaniczny wymianę powietrza wraz z filtracją.
Wentylacja z rekuperacją, a klasyczna wentylacja grawitacyjna?
Wentylacja grawitacyjna, polega na niekontrolowanym przepływie powietrza przed dom w dość ograniczony sposób. Realizowana jest za pomocą kominów wentylacyjnych, które nie zawsze pasują w naszym wnętrzu pod względem estetyki oraz zabierają cześć naszej powierzchni użytkowej.
Załóżmy, że mamy klasyczny dom z dwiema łazienkami, toaletą i kuchnią. W każdym z tych pomieszczeń musi być zamontowana wentylacja (łącznie cztery piony). Zgodnie z przepisami, każdy z kominów wentylacyjnych musi posiadać otwór o wymiarach 14×14 cm. Zimne powietrze dostaje się do domu przez nawiewniki lub uchylone czy rozszczelnione okna. Następnie ogrzewa się i ucieka przez komin wentylacyjny lub uchylone okno.
Oszczędności
Do wentylacji domów jednorodzinnych stosujemy wyłącznie centrale o najwyższym poziomie odzysku ciepła takie jak modele B-FRESH. Ponadto dobieramy odpowiedni strumień wymaganego powietrza dla danego domu oraz ilości domowników. Prawidłowo zaprojektowany i zbilansowany system wentylacji z odzyskiem ciepła, bezpośrednio wpływa na redukcję kosztów ogrzewania naszego budynku. Na przykład, podczas trwającego ok. 7 miesięcy sezonu grzewczego, możemy zaoszczędzić na rachunkach za ogrzewanie nawet do 1.200 zł rocznie. Dzięki przekazywaniu przez wymiennik ciepła rekuperatora energii z powietrza wywiewanego do strumienia powietrza nawiewanego, dom ma mniejsze zapotrzebowanie na energię pierwotną. System rekuperacji pozwala zmniejszyć rachunki za ogrzewanie nawet o 27%, ponieważ przy wentylacji grawitacyjnej utrata ciepła z budynku jest znacznie większa, natomiast system rekuperacji sprawia, że większość ciepła pozostaje w budynku.
Komfort
Świeże i filtrowane powietrze wewnątrz domu jest bardzo ważne dla naszego samopoczucia. Dodatkowo brak konieczności otwierania okien (zimą i latem) sprzyja naszemu komfortowi. W domu panuje cisza, gdyż dźwięki z zewnątrz nie przedostają się do środka. Latem, gdy wieczorem jest chłodniej na dworze, rekuperator przełącza się automatycznie w tryb obejścia wymiennika i wprowadza chłód do domu. W ten sposób dalej nie musimy otwierać okien, dlatego ani komary, ani muchy, ani hałas nie będą nam dokuczać. Ponadto cały czas z domu usuwane jest zużyte powietrze, wraz z zapachami i CO 2. Rekuperator gwarantuje prawidłową wentylację w budynkach w każdej sytuacji, budując i regulując odpowiedni mikroklimat dla osób wewnątrz. Stosowanie urządzeń B-FRESH zapewnia świeże i zdrowe powietrze 24 godziny na dobę. Montaż systemu rekuperacji w domu to ogromny komfort nawet ze względu na brak potrzeby otwierania okien, dzięki czemu nie tworzą się uciążliwe dla mieszkańców przeciągi.
Poczuj się wolny od wirusów, pyłków, alergenów i smogu
Jak już wiemy centrala wentylacyjna cały czas usuwa z naszego domu zużyte i wilgotne powietrze, a w jego miejsce wprowadza nowe i czyste. Użycie odpowiednich filtrów w centrali oraz specjalnych antybakteryjnych przewodów wentylacyjnych, zapewnia nam ochronę naszego zdrowia. Do domu przedostaje się powietrze, które jest przefiltrowane i wolne od zanieczyszczeń. System wentylacji z rekuperacją B-FRESH pomaga także w walce z astmą i jest zalecany dla alergików. Rekuperator można także wyposażyć w filtry antysmogowe, aby szczególnie zimą nie oddychać powietrzem zatruwanym przez niereformowalnych sąsiadów.
Przeciwprądowy wymiennik polimerowy
Dzięki opatentowanej, unikalnej zasadzie przeciwprądu wymienniki ciepła B-FRESH należą do najbardziej wydajnych na świecie. Polimerowa membrana zapewnia trwałą ochronę przed organizmami i wirusami oraz uniemożliwia powstanie pleśni.
Wentylatory promieniowe EC
Jak już wiemy centrala wentylacyjna cały czas usuwa z naszego domu zużyte i wilgotne powietrze, a w jego miejsce wprowadza nowe i czyste. Użycie odpowiednich filtrów w centrali oraz specjalnych antybakteryjnych przewodów wentylacyjnych, zapewnia nam ochronę naszego zdrowia. Do domu przedostaje się powietrze, które jest przefiltrowane i wolne od zanieczyszczeń. System wentylacji z rekuperacją B-FRESH pomaga także w walce z astmą i jest zalecany dla alergików. Rekuperator można także wyposażyć w filtry antysmogowe, aby szczególnie zimą nie oddychać powietrzem zatruwanym przez niereformowalnych sąsiadów.
Pianka do izolacji termicznej oraz akustycznej
Dobrej klasy rekuperator powinien być wyłożony dźwiękochłonnym materiałem, który zredukuje hałas powstały podczas pracy urządzenia. W jednostkach B-FRESH użyto piankę poliuretanową, która bardzo dobrze wygłusza i jednocześnie rozprasza i częściowo pochłania fale dźwiękowe. Dodatkowo zastosowany materiał nie wchłania wody oraz jest wolny od grzybów i bakterii.
Smart BYPASS
Rekuperator B-FRESH wyposażony jest w elektromechaniczny 100% bypass. Jego zadaniem jest zmiana kierunku przepływu powietrza w centrali, tak aby świeże powietrze ominęło wymiennik. Bypass sterowany jest automatycznie przez centralę wentylacyjną, w oparciu o odczyty z czujników temperatury. Pomijanie przepływu powietrza przez wymiennik przydaje się zimą i latem. Zimą służy do ochrony wymiennika przed zamarzaniem, a latem do schładzania domu, gdy temperatura na zewnątrz jest niższa od temperatury wewnątrz pomieszczeń. W ten sposób nocne, chłodne powietrze pomaga nam utrzymać chłodny klimat w domu.
Odzysk chłodu i ochrona przed przegrzewaniem pomieszczeń
Otwieranie okna w chłodne letnie wieczory jest najbardziej popularną metodą na wymianę powietrze w domu. W ten sposób chcemy pozbyć się ciepłego powietrza i zastąpić jest tym chłodniejszym. Niestety nie zawsze taki sposób przynosi pożądany efekt. Na szczęście z pomocą nam przychodzi nowoczesny rekuperator, który oprócz odzysku ciepła zimą, może także odzyskiwać chłód latem. Gdy w domu mamy chłodniejsze powietrze od tego, które jest na zewnątrz, centrala może przełączyć się na odwrotną pracę. Wówczas chłód panujący w domu, jest wykorzystany do obniżenia temperatury powietrza, które jest nawiewane do domu. To pomoże nam dłużej utrzymać komfort termiczny w naszych pomieszczeniach.
Constant Flow System
Służy w centrali wentylacyjnej do zapewnienia stałego wydatku powietrza, niezależnie od zmieniających się oporów eksploatacyjnych. Czyli np. gdy filtry lub czerpnia powietrza będą lekko zabrudzone, centrala bez systemu Constant Flow, będzie miała mniejszy wydatek powietrza. Rekuperator wyposażony w system Constant Flow będzie nadmuchiwał i wywiewał z domu zawsze tą samą ilość powietrza.
Dwa sposoby pomiaru zanieczyszczenia filtrów
Rekuperator ma dwa systemy, które informują klienta o konieczności wymiany filtrów:
- Czasowy: co 3000 godzin, centrala wentylacyjna przypomina klientowi, aby skontrolować i ewentualnie wymienić filtr.
- Ciśnieniowy: rekuperator mierzy ciśnienie przed i za filtrem, i w ten sposób precyzyjnie poinformuje użytkownika, że filtr jest zabrudzony i wymiana jest konieczna.
Czujnik temperatury i wilgotności również dbają o prawidłowy klimat w Twoim otoczeniu
Służy w centrali wentylacyjnej do zapewnienia stałego wydatku powietrza, niezależnie od zmieniających się oporów eksploatacyjnych. Czyli np. gdy filtry lub czerpnia powietrza będą lekko zabrudzone, centrala bez systemu Constant Flow, będzie miała mniejszy wydatek powietrza. Rekuperator wyposażony w system Constant Flow będzie nadmuchiwał i wywiewał z domu zawsze tą samą ilość powietrza.
Czujnik CO2
System wentylacji B-FRESH można wyposażyć w centralny czujnik mierzący stężenie dwutlenku węgla w wywiewanym powietrzu. W ten sposób centrala dostosuje swoją pracę w przypadku, gdy zostanie wykryte zbyt duże stężenie CO2 w naszym domu. Dzięki temu rekuperator dba o prawidłową jakość powietrza.
Funkcja ochrony przed zamarzaniem wymiennika
Podczas gdy na zewnątrz panują ujemne temperatury, kondensat, który wkrapla się na powierzchni wymiennika może zamarznąć, co nie jest zjawiskiem korzystnym. Nasza centrala posiada wbudowany system ochrony przed mrozem, który skutecznie chroni wymiennik ciepła. Dodatkowo dobrym pomysłem jest użycie elektrycznej nagrzewnicy wstępnej, która pomaga dbać o układ przeciwodmrożeniowy. Moc grzałki jest modulowana, wiec nie będzie pobierała zbyt dużo prądu elektrycznego.
Nagrzewnica wtórna (wspomagająca)
Dla poprawy komfortu temperatury wewnątrz domu, istnieją również dwa inne typy nagrzewnic wtórnych. Ich zadaniem jest podgrzewanie domu (lub redukcja strat). System wentylacji wyposażony w nagrzewnicę wtórną elektryczną lub wodną, można traktować jako centralne ogrzewanie nadmuchowe. W ten sposób możemy podgrzać nasz dom w chłodne jesienne wieczory, gdy tradycyjne ogrzewanie nie jest jeszcze uruchomione. W prosty i szybki sposób możemy podnieść temperaturę w domu o kilka stopni.
Precyzyjny montaż
Dzięki ruchomym króćcom przyłączeniowym, montaż jednostki pozwala na łatwe dopasowanie do systemu dystrybucji powietrza. Urządzenie wentylacyjne przeznaczone jest do montażu na ścianie lub na podstawie, aby nie zabierać cennej przestrzeni w domu.
Prosta obsługa
Rekuperatorem B-Fresh można sterować za pomocą czytelnego, wygodnego i łatwego w obsłudze panelu kontrolnego. W panelu sterowania użytkownik może zmienić ustawienia nawiewu, czasu pracy, podejrzeć parametry, a serwisant znajdzie w nim również ustawienia techniczne.
Łatwa konserwacja
Rekuperatory B-Fresh to urządzenia niezwykle łatwe w obsłudze i konserwacji. Dzięki ich prostej budowie, małym rozmiarom i niskiej wadze, konserwacja oraz serwis urządzeń jest bardzo prosty. Jego konserwację ułatwia też fakt łatwego dostępu do filtrów powietrza oraz wymiennika.
Prezentacja wideo
Jak działają i z czego są skonstruowane centrale wentylacyjne B-FRESH? Jakie są zalety posiadania rekuperatora w domu? Zajrzyj do wnętrza urządzenia i sprawdź:
Dowiedz się więcej na temat
produktów B-FRESH
Zainteresowały Cię nasze produkty? Chciałbyś dowiedzieć się więcej szczegółów? Zachęcamy do odwiedzenia naszego sklepu internetowego lub wypełnienia formularza.
Rekuperacja B-FRESH
Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła dla Twojego domu
Zaufaj doświadczeniu
Marka B-FRESH została stworzona w oparciu o wieloletnie doświadczenie oraz w odpowiedzi na potrzeby profesjonalistów z branży wentylacyjnej. Produkty B-FRESH sprawdzają się wszędzie tam, gdzie wymagana jest wysoka jakość, trwałość i niezawodność. Wszystkie urządzenia zostały przetestowane przez inżynierów HVAC i zdobyły wysokie uznanie w środowisku. Ważnym atutem central wentylacyjnych jest wysoka jakość za rozsądną cenę.
Jak działa wentylacja mechaniczna?
Wentylacja mechaniczna to system rurociągów, który służy do wymiany powietrza wewnątrz budynku, czyli usuwamy z pomieszczeń tzw. zużyte powietrze, a w jego miejsce wprowadzamy nowe i świeże. Innymi słowy można powiedzieć, że jest to wietrzenie pomieszczeń, ale bez potrzeby otwierania okien i bez uczucia przeciągu. Takie podobne systemy często widzimy w galeriach handlowych lub dużych sklepach. Za ruch powietrza w rurociągach odpowiadają wentylatory umieszczone w centrali wentylacyjnej.
Co to jest rekuperacja?
Rekuperacja, to też wentylacja mechaniczna, ale z odzyskaniem ciepła. Polega ona na przechwyceniu ciepła od powietrza, które usuwamy z domu i przekazanie go do świeżego powietrza (bez mieszania się tych dwóch strumieni). Jest to szczególnie ważne w zimie. Powietrze, którego chcemy się pozbyć jest ciepłe. Ma temperaturę pokojową, natomiast powietrze na zewnątrz budynku jest zimne. Tak więc jeżeli zatrzymamy ciepło od zużytego powietrza i przekażemy je do świeżego, wówczas mamy przewietrzony dom, ale tylko z minimalną stratą ciepła. To tak jakby wyjść z domu zimą w koszulce, aby się dotlenić i w ogóle nie zmarznąć. W ten sposób oszczędzamy na kosztach ogrzewania domu.
Zjawiskiem rekuperacji nazywamy proces odzyskiwania energii cieplnej w celu ponownego jej wykorzystania. Do tego celu służy rekuperator, czyli urządzenie, które wymienia nam powietrze w domu, ale zatrzymuje ciepło.
Rekuperator
Sercem całego systemu jest centrala wentylacyjna, tzw. rekuperator. To tutaj odzyskiwane jest ciepło, poprzez wbudowany wymiennik oraz powstaje strumień powietrza. Rekuperator wywiewa zużyte powietrze z „brudnych” pomieszczeń typu: łazienka, toaleta, kuchnia, garderoba, a nawiewa nowe powietrze do „czystych” pomieszczeń typu: salon, pokój, sypialnia. Powietrze filtrowane jest na każdym etapie. W ten sposób w naszym domu panuje wyłącznie przyjemna atmosfera.
Wymiennik
Wymiennik w rekuperatorze zatrzymuje ciepło z usuwanego powietrza i przekazuje je do nowego powietrza wprowadzanego do domu.
Ochrona domu i klimatu wewnątrz
Wprowadzenie stosowanych obecnie energooszczędnych rozwiązań do budownictwa zaowocowało pogorszeniem warunków naturalnych wewnątrz pomieszczeń. Całkowicie uszczelniona stolarka okienna eliminuje dotychczasowy stosowany sposób wentylacji budynków (brak ruchu powietrza wewnątrz). W efekcie następuje koncentracja niepożądanych składników w powietrzu takich jak: dwutlenek węgla i para wodna oraz zanieczyszczeń mechanicznych – drobin kurzu, pyłu zawieszonego.
Zbyt duże nagromadzenie wilgoci zazwyczaj prowadzi do wykraplania się pary wodnej w pomieszczeniach powodując ich znaczne zawilgocenie. Często jest to widoczne na szybach okien w domu i lustrach w łazience. Prowadzi to do rozwoju bakterii i grzybów, wpływając niekorzystnie na warunki bytowania domowników, bardzo poważnie obniżając komfort życia w tych pomieszczeniach. Może to wywołać wiele poważnych chorób. W opisanej sytuacji jedynym rozsądnym rozwiązaniem jest system wentylacji wymuszonej, powodujący w sposób mechaniczny wymianę powietrza wraz z filtracją.
Wentylacja z rekuperacją, a klasyczna wentylacja grawitacyjna?
Wentylacja grawitacyjna, polega na niekontrolowanym przepływie powietrza przed dom w dość ograniczony sposób. Realizowana jest za pomocą kominów wentylacyjnych, które nie zawsze pasują w naszym wnętrzu pod względem estetyki oraz zabierają cześć naszej powierzchni użytkowej.
Załóżmy, że mamy klasyczny dom z dwiema łazienkami, toaletą i kuchnią. W każdym z tych pomieszczeń musi być zamontowana wentylacja (łącznie cztery piony). Zgodnie z przepisami, każdy z kominów wentylacyjnych musi posiadać otwór o wymiarach 14×14 cm. Zimne powietrze dostaje się do domu przez nawiewniki lub uchylone czy rozszczelnione okna. Następnie ogrzewa się i ucieka przez komin wentylacyjny lub uchylone okno.
Oszczędności
Do wentylacji domów jednorodzinnych stosujemy wyłącznie centrale o najwyższym poziomie odzysku ciepła takie jak modele B-FRESH. Ponadto dobieramy odpowiedni strumień wymaganego powietrza dla danego domu oraz ilości domowników. Prawidłowo zaprojektowany i zbilansowany system wentylacji z odzyskiem ciepła, bezpośrednio wpływa na redukcję kosztów ogrzewania naszego budynku. Na przykład, podczas trwającego ok. 7 miesięcy sezonu grzewczego, możemy zaoszczędzić na rachunkach za ogrzewanie nawet do 1.200 zł rocznie. Dzięki przekazywaniu przez wymiennik ciepła rekuperatora energii z powietrza wywiewanego do strumienia powietrza nawiewanego, dom ma mniejsze zapotrzebowanie na energię pierwotną. System rekuperacji pozwala zmniejszyć rachunki za ogrzewanie nawet o 27%, ponieważ przy wentylacji grawitacyjnej utrata ciepła z budynku jest znacznie większa, natomiast system rekuperacji sprawia, że większość ciepła pozostaje w budynku.
Komfort
Świeże i filtrowane powietrze wewnątrz domu jest bardzo ważne dla naszego samopoczucia. Dodatkowo brak konieczności otwierania okien (zimą i latem) sprzyja naszemu komfortowi. W domu panuje cisza, gdyż dźwięki z zewnątrz nie przedostają się do środka. Latem, gdy wieczorem jest chłodniej na dworze, rekuperator przełącza się automatycznie w tryb obejścia wymiennika i wprowadza chłód do domu. W ten sposób dalej nie musimy otwierać okien, dlatego ani komary, ani muchy, ani hałas nie będą nam dokuczać. Ponadto cały czas z domu usuwane jest zużyte powietrze, wraz z zapachami i CO 2. Rekuperator gwarantuje prawidłową wentylację w budynkach w każdej sytuacji, budując i regulując odpowiedni mikroklimat dla osób wewnątrz. Stosowanie urządzeń B-FRESH zapewnia świeże i zdrowe powietrze 24 godziny na dobę. Montaż systemu rekuperacji w domu to ogromny komfort nawet ze względu na brak potrzeby otwierania okien, dzięki czemu nie tworzą się uciążliwe dla mieszkańców przeciągi.
Poczuj się wolny od wirusów, pyłków, alergenów i smogu
Jak już wiemy centrala wentylacyjna cały czas usuwa z naszego domu zużyte i wilgotne powietrze, a w jego miejsce wprowadza nowe i czyste. Użycie odpowiednich filtrów w centrali oraz specjalnych antybakteryjnych przewodów wentylacyjnych, zapewnia nam ochronę naszego zdrowia. Do domu przedostaje się powietrze, które jest przefiltrowane i wolne od zanieczyszczeń. System wentylacji z rekuperacją B-FRESH pomaga także w walce z astmą i jest zalecany dla alergików. Rekuperator można także wyposażyć w filtry antysmogowe, aby szczególnie zimą nie oddychać powietrzem zatruwanym przez niereformowalnych sąsiadów.
Przeciwprądowy wymiennik polimerowy
Dzięki opatentowanej, unikalnej zasadzie przeciwprądu wymienniki ciepła B-FRESH należą do najbardziej wydajnych na świecie. Polimerowa membrana zapewnia trwałą ochronę przed organizmami i wirusami oraz uniemożliwia powstanie pleśni.
Wentylatory promieniowe EC
Jak już wiemy centrala wentylacyjna cały czas usuwa z naszego domu zużyte i wilgotne powietrze, a w jego miejsce wprowadza nowe i czyste. Użycie odpowiednich filtrów w centrali oraz specjalnych antybakteryjnych przewodów wentylacyjnych, zapewnia nam ochronę naszego zdrowia. Do domu przedostaje się powietrze, które jest przefiltrowane i wolne od zanieczyszczeń. System wentylacji z rekuperacją B-FRESH pomaga także w walce z astmą i jest zalecany dla alergików. Rekuperator można także wyposażyć w filtry antysmogowe, aby szczególnie zimą nie oddychać powietrzem zatruwanym przez niereformowalnych sąsiadów.
Pianka do izolacji termicznej oraz akustycznej
Dobrej klasy rekuperator powinien być wyłożony dźwiękochłonnym materiałem, który zredukuje hałas powstały podczas pracy urządzenia. W jednostkach B-FRESH użyto piankę poliuretanową, która bardzo dobrze wygłusza i jednocześnie rozprasza i częściowo pochłania fale dźwiękowe. Dodatkowo zastosowany materiał nie wchłania wody oraz jest wolny od grzybów i bakterii.
Smart BYPASS
Rekuperator B-FRESH wyposażony jest w elektromechaniczny 100% bypass. Jego zadaniem jest zmiana kierunku przepływu powietrza w centrali, tak aby świeże powietrze ominęło wymiennik. Bypass sterowany jest automatycznie przez centralę wentylacyjną, w oparciu o odczyty z czujników temperatury. Pomijanie przepływu powietrza przez wymiennik przydaje się zimą i latem. Zimą służy do ochrony wymiennika przed zamarzaniem, a latem do schładzania domu, gdy temperatura na zewnątrz jest niższa od temperatury wewnątrz pomieszczeń. W ten sposób nocne, chłodne powietrze pomaga nam utrzymać chłodny klimat w domu.
Odzysk chłodu i ochrona przed przegrzewaniem pomieszczeń
Otwieranie okna w chłodne letnie wieczory jest najbardziej popularną metodą na wymianę powietrze w domu. W ten sposób chcemy pozbyć się ciepłego powietrza i zastąpić jest tym chłodniejszym. Niestety nie zawsze taki sposób przynosi pożądany efekt. Na szczęście z pomocą nam przychodzi nowoczesny rekuperator, który oprócz odzysku ciepła zimą, może także odzyskiwać chłód latem. Gdy w domu mamy chłodniejsze powietrze od tego, które jest na zewnątrz, centrala może przełączyć się na odwrotną pracę. Wówczas chłód panujący w domu, jest wykorzystany do obniżenia temperatury powietrza, które jest nawiewane do domu. To pomoże nam dłużej utrzymać komfort termiczny w naszych pomieszczeniach.
Constant Flow System
Służy w centrali wentylacyjnej do zapewnienia stałego wydatku powietrza, niezależnie od zmieniających się oporów eksploatacyjnych. Czyli np. gdy filtry lub czerpnia powietrza będą lekko zabrudzone, centrala bez systemu Constant Flow, będzie miała mniejszy wydatek powietrza. Rekuperator wyposażony w system Constant Flow będzie nadmuchiwał i wywiewał z domu zawsze tą samą ilość powietrza.
Dwa sposoby pomiaru zanieczyszczenia filtrów
Rekuperator ma dwa systemy, które informują klienta o konieczności wymiany filtrów:
- Czasowy: co 3000 godzin, centrala wentylacyjna przypomina klientowi, aby skontrolować i ewentualnie wymienić filtr.
- Ciśnieniowy: rekuperator mierzy ciśnienie przed i za filtrem, i w ten sposób precyzyjnie poinformuje użytkownika, że filtr jest zabrudzony i wymiana jest konieczna.
Czujnik temperatury i wilgotności również dbają o prawidłowy klimat w Twoim otoczeniu
Służy w centrali wentylacyjnej do zapewnienia stałego wydatku powietrza, niezależnie od zmieniających się oporów eksploatacyjnych. Czyli np. gdy filtry lub czerpnia powietrza będą lekko zabrudzone, centrala bez systemu Constant Flow, będzie miała mniejszy wydatek powietrza. Rekuperator wyposażony w system Constant Flow będzie nadmuchiwał i wywiewał z domu zawsze tą samą ilość powietrza.
Czujnik CO2
System wentylacji B-FRESH można wyposażyć w centralny czujnik mierzący stężenie dwutlenku węgla w wywiewanym powietrzu. W ten sposób centrala dostosuje swoją pracę w przypadku, gdy zostanie wykryte zbyt duże stężenie CO2 w naszym domu. Dzięki temu rekuperator dba o prawidłową jakość powietrza.
Funkcja ochrony przed zamarzaniem wymiennika
Podczas gdy na zewnątrz panują ujemne temperatury, kondensat, który wkrapla się na powierzchni wymiennika może zamarznąć, co nie jest zjawiskiem korzystnym. Nasza centrala posiada wbudowany system ochrony przed mrozem, który skutecznie chroni wymiennik ciepła. Dodatkowo dobrym pomysłem jest użycie elektrycznej nagrzewnicy wstępnej, która pomaga dbać o układ przeciwodmrożeniowy. Moc grzałki jest modulowana, wiec nie będzie pobierała zbyt dużo prądu elektrycznego.
Nagrzewnica wtórna (wspomagająca)
Dla poprawy komfortu temperatury wewnątrz domu, istnieją również dwa inne typy nagrzewnic wtórnych. Ich zadaniem jest podgrzewanie domu (lub redukcja strat). System wentylacji wyposażony w nagrzewnicę wtórną elektryczną lub wodną, można traktować jako centralne ogrzewanie nadmuchowe. W ten sposób możemy podgrzać nasz dom w chłodne jesienne wieczory, gdy tradycyjne ogrzewanie nie jest jeszcze uruchomione. W prosty i szybki sposób możemy podnieść temperaturę w domu o kilka stopni.
Precyzyjny montaż
Dzięki ruchomym króćcom przyłączeniowym, montaż jednostki pozwala na łatwe dopasowanie do systemu dystrybucji powietrza. Urządzenie wentylacyjne przeznaczone jest do montażu na ścianie lub na podstawie, aby nie zabierać cennej przestrzeni w domu.
Prosta obsługa
Rekuperatorem B-Fresh można sterować za pomocą czytelnego, wygodnego i łatwego w obsłudze panelu kontrolnego. W panelu sterowania użytkownik może zmienić ustawienia nawiewu, czasu pracy, podejrzeć parametry, a serwisant znajdzie w nim również ustawienia techniczne.
Łatwa konserwacja
Rekuperatory B-Fresh to urządzenia niezwykle łatwe w obsłudze i konserwacji. Dzięki ich prostej budowie, małym rozmiarom i niskiej wadze, konserwacja oraz serwis urządzeń jest bardzo prosty. Jego konserwację ułatwia też fakt łatwego dostępu do filtrów powietrza oraz wymiennika.
Prezentacja wideo
Jak działają i z czego są skonstruowane centrale wentylacyjne B-FRESH? Jakie są zalety posiadania rekuperatora w domu? Zajrzyj do wnętrza urządzenia i sprawdź:
Dowiedz się więcej na temat produktów B-FRESH
Zainteresowały Cię nasze produkty? Chciałbyś dowiedzieć się więcej szczegółów? Zachęcamy do odwiedzenia naszego sklepu internetowego.