Jak wybrać pompę ciepła? Kilka wskazówek, które mogą pomóc dobrać odpowiednie urządzenie.
Podjęcie decyzji co do sposobu ogrzewania budynku czy domu nie należy do najłatwiejszych. Na rynku jest dostępnych wiele rozwiązań, takich jak kotły na pellet, kotły gazowe, pompy ciepła i tak dalej. Do najbardziej ekologicznych źródeł ogrzewania, obecnie należy pompa ciepła, na którą zresztą decyduje się wiele właścicieli nowobudowanych budynków. Jest bezobsługowa, dodatkowo producenci pomp ciepła oferują wiele modeli i różny zakres mocy.
Co w przypadku, kiedy zdecydowaliśmy się na pompę ciepła?
Zapadła decyzja – budynek będzie ogrzewany pompą ciepła. Co dalej?
Sam dobór pompy ciepła nie należy do najłatwiejszych kwestii i najlepiej zostawić to osobie posiadającej stosowną wiedzę, tj. instalatorowi lub projektantowi instalacji grzewczych. Pierwszym etapem doboru urządzenia jest odpowiedź na pytanie, jaką funkcję pompa będzie pełnić w budynku. Czy będzie ona grzać? Jeśli tak, to ma ogrzewać budynek i CWU? Czy może ma grzać oraz chłodzić? A może ma również wspomagać pracę istniejącego już kotła gazowego lub pieca na pellet? Kiedy poznamy odpowiedzi na te pytania, możemy przejść do następnych etapów, a mianowicie sprawdźmy jakie ograniczenia czy możliwości posiada budynek, w którym będzie pracować urządzenie, a także określmy budżet, który możemy przeznaczyć na inwestycję. Najczęściej wybieranymi urządzeniami są powietrzne pompy ciepła, które dają komfort w postaci oszczędności miejsca oraz są dużo tańsze od gruntowych pomp ciepła.
Dobór urządzenia do budynku
Kiedy podejmujemy próbę wyboru pompy, bierzemy najczęściej pod uwagę współczynnik COP. Niestety, nie jest to miarodajna metoda, ponieważ COP jest parametrem zmiennym i zależy między innymi od temperatury panującej na zewnątrz. Miejmy na uwadze, że kiedy urządzenie będzie pracować w naszym budynku, parametr COP będzie się zmieniał. Dlatego warto porównać również parametr SCOP.
Następnie, dobrze jest przeprowadzić audyt energetyczny. Jest to ekspertyza techniczno-ekonomiczna, która dotyczy użytkowania energii w badanym obiekcie. Celem audytu energetycznego jest również obliczenie zapotrzebowania energetycznego budynku. Po skończonym audycie będziemy mieli pewność co do odpowiedniej mocy naszej pompy ciepła. Na samym końcu czeka na nas decyzja dotycząca wyboru urządzenia oraz (to również jest bardzo istotne) firmy instalacyjnej. Podczas tego wyboru zwróćmy uwagę na takie istotne elementy jak:
- informacje o firmie zawarte w Krajowym Rejestrze Sądowym,
- kiedy powstała firma (doświadczenie),
- opinie o firmie (nie tylko w internecie),
- czas montażu urządzenia.
Dociekliwość w sprawie firmy instalacyjnej pomoże nam uniknąć późniejszych problemów w serwisowaniu urządzenia oraz sprawi, że prawdopodobnie unikniemy zwyczajnego oszustwa. Kiedy mamy określony już budżet, audyt energetyczny budynku wskazał nam, jakie mamy zapotrzebowanie na moc pompy ciepła, udało się znaleźć rzetelną firmę instalacyjną, nadchodzi czas na ostatni etap, a mianowicie wybór samej pompy ciepła. To już jest uzasadnione od rodzaju budynku, zastosowanej instalacji grzewczej, zagospodarowania terenu, typu gruntu, powierzchni działki.
Dlaczego warto wybrać pompę ciepła?
Słowem podsumowania, pompa ciepła ma wiele zalet i warto się na nią zdecydować. Jest ekologiczna, bezobsługowa, prosta w montażu (urządzenia w technologii monoblok) i całkowicie bezpieczna. Stosowanie pomp ciepła, czyli urządzeń korzystających z odnawialnych źródeł energii, jest wspierane przez politykę Unii Europejskiej oraz dofinansowywane z funduszy unijnych.