Rekuperacja – 5 najczęściej popełnianych błędów przy montażu centrali wentylacyjnej z odzyskiem ciepła

Rekuperacja, zwana też wentylacją mechaniczną z odzyskiem ciepła, to jeden z najskuteczniejszych systemów wentylacji.

Dodatkowo, zastosowanie rekuperatorów w budynku pozwala zmniejszyć straty cieplne, a co za tym idzie, wpływa również na zmniejszenie rachunków za ogrzewanie.

Niestety, podczas montażu systemu wentylacji mechanicznej zdarza się, że instalator popełni błędy, które w późniejszym czasie negatywnie wpłyną na efektywność i pracę naszego rekuperatora. Poniżej przybliżymy kilka najczęściej popełnianych mankamentów oraz wad:

  1. Brak profesjonalnego projektu systemu –  montaż wentylacji mechanicznej zawsze powinien być poprzedzony wykonaniem profesjonalnego oraz prawidłowego projektu, który powinien zostać wykonany indywidualnie, po szerokiej konsultacji z inwestorem. Projektant musi wziąć pod uwagę prawidłowe rozmieszczenie i średnicę rur, którymi będzie płynęło powietrze, wydatek powietrza nawiewanego i wywiewanego oraz inne, ważne szczegóły.
  2. Zły dobór rekuperatora – urządzenie musi być dobrane pod względem planowanego wydatku powietrza oraz wyliczonymi oporami instalacji.
  3. Brak drzwi z podcięciami – brak zastosowania podcięć w drzwiach wewnątrz budynku uniemożliwia cyrkulację powietrza między pomieszczeniami.
  4. Nieprawidłowy montaż kanałów wentylacyjnych –  podczas planowania oraz montażu kanałów wentylacyjnych, niezmiernie ważne jest, aby każdy z nich był odpowiednio ułożony oraz zaizolowany. W innym przypadku, może to skutkować spadkiem wydajności systemu.
  5. Montaż rekuperatora w nieogrzewanym pomieszczeniu – w pomieszczeniu, w którym będzie montowane urządzenie, musi być zapewnione 10 °C, niezależnie od temperatury panującej na zewnątrz.

Oczywiście, to nie są wszystkie najczęściej popełniane błędy, ale naszym zdaniem warto zwrócić uwagę na te elementy w trakcie planowania oraz montażu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła.