Dlaczego warto zastanowić się nad kotłem na pellet. Przewaga pelletu nad ekogroszkiem.

Zacznijmy od określenia czym różni się pellet od ekogroszku. Pellet to odpad, który zaliczamy do biomasy. Powstaje jako skutek uboczny w wyniku prac tartacznych i ma postać granulatu o średnicy najczęściej 6-8 mm. Jest bardzo łatwy w przechowywaniu oraz jest w pełni odnawialnym paliwem. Ekogroszek od węgla różni się jedynie rozmiarem oraz kształtem bryły. Jego spalanie wiąże się z emisją szkodliwych substancji do atmosfery, ale w nieco mniejszym stopniu niż podczas palenia tradycyjnym węglem.

Dobrej jakości pellet jest paliwem, z którego powstaje bardzo mała ilość popiołu, a to przekłada się na czas, jaki użytkownik kotła musi spędzić przy jego czyszczeniu. Popiół z pelletu jest czystszy i nadaje się do używania jako nawóz, natomiast popiół z ekogroszku jest toksyczny i trzeba w odpowiedni sposób go utylizować. Tak jak z węgla – bardzo brudzi i zostawia ciemny, ciężki do zmycia nalot.

Przewaga pelletu nad ekogroszkiem

Pamiętajmy też, że pellet jest dużo bardziej ekologiczny. Generuje taką samą ilość dwutlenku węgla, jaką wykorzystuje drzewo w czasie swojego wzrostu. Urządzenia na pellet spełniają również restrykcyjne normy Ekoprojektu, których nie spełniają urządzenia na ekogroszek.

Kotły na pellet oraz ekogroszek różnią się też efektywnością palenia. Pomimo tego, że pellet jest mniej kalorycznym paliwem, to kocioł na pellet ma lepszą wydajność grzewczą. Praca kotła na pellet odbywa się w trybie on/off, co oznacza, że kocioł pracuje wtedy kiedy zajdzie taka potrzeba. Kocioł na ekogroszek pracuje nieprzerwanie, niezależnie od potrzeb domowników. Ekogroszek jest bardziej kaloryczny od pelletu, ale zużywamy go więcej, ponieważ około 1/5 to popiół.

Podsumowując, kocioł na pellet to świetne rozwiązanie dla osób zwróconych w kierunku ekologii oraz chcących zadbać o środowisko. Warto też zwrócić uwagę na urządzenia na pellet, jeżeli zależy nam na urządzeniu prostym i łatwym w obsłudze, przy którym spędzimy najmniejszą, możliwą ilość czasu.