Kocioł z oferty firmy Wentor zawiera wszystkie elementy niezbędne do instalacji w systemie centralnego ogrzewania: zawór spustowy, zawór bezpieczeństwa (3 bar), naczynie przeponowe, elektroniczną pompę obiegową. Konieczne jest zainstalowanie zaworu termostatycznego zabezpieczającego przed zimnym powrotem z instalacji (skalibrowany na 55 ° C), co zapewni znacznie dłuższą żywotność kotła.
Kocioł z oferty firmy Wentor ma wiele zabezpieczeń przed przegrzaniem. Pierwszy stopień ochrony jest realizowany przez elektronikę, która nie pozwoli na wzrost temperatury wody powyżej 85° C, a drugim stopniem ochrony jest termostat bezpieczeństwa (wolny od zasilania prądowego – STB), który przerywa dozowanie pelletu, gdy kocioł osiągnie temperaturę krytyczną. Termostat nie pozwala na przegrzanie kotła, zgłasza usterkę i wygasza kocioł.
Elektronika nie pozwala, aby ciśnienie w układzie było wyższe niż 2,5 bara lub niższe niż 0,6 bara. W obu przypadkach zgłasza usterkę i wygasza kocioł.
Jeśli z jakiegoś powodu elektronika ulegnie awarii, kocioł jest wyposażony w zawór bezpieczeństwa, który przy ciśnieniu powyżej 3 barów wypuści wodę z kotła w celu redukcji zbyt wysokiego ciśnienia.
Kocioł z oferty firmy Wentor wyposażone są również w presostat, którego zadaniem jest przerywanie dozowania pelletu i zapobieganie wszelkiej możliwości wydostania się dymu do pomieszczenia, zgłasza on usterkę i wyłącza kocioł w przypadku zatkania przewodów spalinowych oraz słabego przepływu spalin przez komin.
Urządzenie jest wyposażone w mechaniczną klapę, której zadaniem jest obniżanie ciśnienia w komorze spalania w przypadku zbyt dynamicznego zapłonu, a tym samym zapobiega problemom w dalszej pracy kotła.
Wentor posiada największą ofertę kompaktowych kotłów na pellet w systemie „podłącz i grzej”. Kotły takich marek jak Red, Kozlusan i Kepo dostępne są w mocach: 10, 15, 20, 25 i 35 kW.
Kotły z oferty firmy Wentor są urządzeniami na paliwo stałe, także podczas procesu spalania zużywają spore ilości tlenu, dlatego konieczne jest wykonanie w pomieszczeniu w którym się znajduje instalacji nawiewno-wywiewnej (nie mechanicznej) wentylacji.
W kotłowni należy wykonać otwór o powierzchni co najmniej 100 cm² w dolnej części pomieszczenia. Wymagane jest wykonanie otworu wentylacyjnego w górnej strefie pomieszczenia.
Konieczne jest podłączenie kotła do izolowanego komina o minimalnej wysokości 3 m oraz minimalnej średnicy fi 130 mm.
Tak, kocioł z oferty firmy Wentor ma możliwość pracy automatycznej, którą można regulować na dwa sposoby, za pomocą automatyki samego kotła albo zewnętrznego termostatu pokojowego.
Kotły z oferty firmy Wentor mają zasobnik na pellet o pojemności od 30 kg do 250 kg w zależności od modelu.
Czyszczenie kotła musi być regularne, a jego częstotliwość zależy od ilości oraz jakości spalonego pelletu. Czyszczenie przy pomocy turbulatorów wykonuję się regularnie w odstępach od 3 do 7 dni, a ogólny przegląd i czyszczenie całego kotła raz w roku. Konserwacja kotła wpływa na zużycie pelletu i niezawodne działanie kotła.
Najczęstszą przyczyną awaryjnego wyłączenia kotła jest zanieczyszczenie kotła z powodu złej jakości pelletu i nieregularnej konserwacji.
Jest to jeden z najważniejszych czynników prawidłowego działania kotła. W zależności od warunków parametry są regulowane, a kocioł uruchamiany. Po wyregulowaniu parametrów pracy kotła z kominem i dopływem powietrza, następną rzeczą, od której zależy prawidłowe działanie pieca, jest pellet.
Pellet wysokiej jakości jest najtańszym pelletem! Używając wysokiej jakości pelletu unika się:
• wydatków na liczne przyjazdy pracowników obsługi serwisowej
• awaryjnego wyłączania się kotła z powodu złego spalania w palniku
• dużych ilości osadów oraz popiołów w przewodach kominowych i znacznie częstszego czyszczenia kotła niż zamierzone
• zwiększonego (nawet trzy krotnie) zużycia pelletu
Kocioł na pellet działa na zasadzie kontrolowanego spalania, dlatego pellet musi być dobrej jakości, aby kocioł działał płynnie i oszczędnie.