Jak prawidłowo rozmieścić anemostaty od rekuperacji w pomieszczeniach?

Anemostaty to elementy galanterii wentylacyjnej, które służą do nawiewania oraz wywiewania powietrza z pomieszczeń. Często klienci zadają nam pytanie, gdzie prawidłowo usytuować przedmiotowe zawory powietrzne, aby wentylacja działała najbardziej wydajnie.

Jak prawidłowo rozmieścić anemostaty od rekuperacji w pomieszczeniach?

Patrząc z punktu widzenia dyfuzji, wyrównania ciśnienia cząsteczkowego w pomieszczeniach, miejsce montażu anemostatu nie jest, aż tak ważne. Jednak są pewne przepisy, które dokładnie to regulują.

Generalnie anemostaty powinny być umieszczone jak najdalej od drzwi, w których jest podcięcie wentylacyjne. Powinny też być oddalone od okna i ściany.

Zgodnie z normą PN-EN 12792: 2006 [5] nawiewnik lub wywiewnik sufitowy powinien być umieszczony w odległości 0,15 – 0,75 m od ścian wewnętrznych i dokładnie tyle samo od ścian zewnętrznych. Od okien w odległości 0,50 – 1,50 m.

Należy również unikać bezpośredniego umiejscowienia anemostatu nad miejscem, w którym w większym czasie przebywają ludzie, tj. nad łóżkiem, nad stołem, nad sofą, nad kabiną prysznicową. Taka praktyka ograniczy efekt uczucia przeciągu chłodnego powietrza, zwłaszcza w zimne dni.

Jak prawidłowo rozmieścić anemostaty od rekuperacji w pomieszczeniach?

Przykład prawidłowego rozmieszczenia anemostatów.

Niebieskie punkty – nawiewy powietrza
Czerwone punkty – wywiewy powietrza 

Poznaj nowoczesne rekuperatory B-FRESH: