Jak oszczędnie ogrzewać?

tanie ogrzewanie

Co warto wiedzieć przed zakupem

Pellet jest obecnie najtańszym paliwem stałym, a urządzenia na to paliwo, spełniają wymogi Ekoprojektu, możemy je legalnie kupić i używać bez ograniczeń czasowych (w przeciwieństwie do urządzeń na węgiel, które są zakazane w sprzedaży).

Nie oznacza to jednak, że zakup urządzenia to wszystko. Jakie aspekty należy wziąć pod uwagę wybierając tanie ogrzewanie na pellet? Pierwszym krokiem jest określenie własnych potrzeb, przede wszystkim jaką powierzchnię chcemy ogrzać, czy urządzenie ma również grzać wodę użytkową oraz… jak bardzo zależy nam na oszczędności czasu przy użytkowaniu. Kolejnym bardzo ważnym krokiem jest ocena wymagań grzewczych budynku. Najlepiej przeprowadzić profesjonalny audyt, aby określić wielkość strat ciepła. Dla przykładu stary dom o powierzchni 100 m2 różni się wymaganiami od nowego dobrze zaizolowanego domu o tym samym metrażu. Straty ciepła znacznie wpływają na wydajność, ponieważ urządzenie musi wkładać większą pracę na ogrzanie, jeżeli ciepło po prostu ucieka. Chcąc uzyskać jak najlepsze wyniki warto (w przypadku słabej izolacji) pomyśleć o podstawowych zabiegach, które nie wymagają dużych nakładów finansowych np. wymiana uszczelek w oknach. Stopień izolacji drzwi i ram okiennych, izolacja ścian i miejsce, w którym znajduje się dom, to elementy które określają nam finalnie zapotrzebowanie budynku na ciepło, a w konsekwencji wskażą na produkt o określonej mocy cieplnej. Pamiętajmy, że jest to inwestycja na długie lata, a dobre inwestycje pozytywnie odbijają się na naszej kieszeni.

Jak to wygląda w praktyce?

Przykład 1.
Wiemy już jak ważna jest izolacja budynku, ale dla przykładu załóżmy, że dom ma niski poziom izolacji i wybudowany jest w obszarze o łagodnym klimacie, ma ok. 100m2 i chcemy również grzać wodę użytkową. Zapotrzebowanie termiczne możemy obliczyć na około 10500 Kcal, co odpowiada w przybliżeniu 12 Kw, jest to minimalna moc jaką musi dysponować kocioł na pellet lub piecyk. Pamiętajmy jednak, że do ogrzania mamy również wodę użytkową, czyli musimy dobrać nieco wyższą moc. Świetnie sprawdzi się kocioł na pellet “Selecta 15” firmy RED. Z racji zaskakująco małych gabarytów (122x60x72 – wys/szer/gł) nadaje się on szczególnie do małych pomieszczeń, dodatkowym i bardzo mocnym atutem jest wyposażenie w grupę pompową (pompę cyrkulacyjną oraz naczynie zbiorcze) już wbudowaną w konstrukcję, można go łatwo i szybko podłączyć do naszego systemu ogrzewania. Warto tutaj wspomnieć również o tym, że kotłownia, może pełnić również inne funkcje i w tym samym miejscu zrobić na przykład pralnię (kocioł nie brudzi), suszarnię lub… cokolwiek dusza zapragnie (a przepisy na to pozwolą). 😉

Dobrym wyborem byłby również kocioł Lidia 15 od firmy Kozlusan. Jest on dostępny w wersji Prestige również z systemem czyszczenia popielnika i turbulatorów, który w połączeniu z zewnętrznym zasobnikiem pozwala zapomnieć o kotłowni na długi czas. Tak samo jak jego konkurent jest on wyposażony w grupę pompową.

Łączna ilość zużytego paliwa w trakcie sezonu grzewczego nie powinna przekroczyć 1 tony.

Przykład 2.
W 2016r Nasi klienci zakupili stary dom w małej wiosce, leżącej zaledwie kilka km od granicy między Polską a Słowacją. Budynek był zamieszkany do końca lat 90., zanim został porzucony, nieruchomość została przebudowana. Tworząc główną część domu na partnerze (75 metrów kwadratowych) oraz część sypialną na piętrze (około 50 metrów kwadratowych). Biorąc pod uwagę, że zimą jest tu szczególnie zimno, pilnie potrzebowali rozwiązania grzewczego. Do tej pory funkcję tą pełnił stary kocioł olejowy, który nadal działał, jednak jego wydajność była bardzo niska. Propozycją instalatora, później zaakceptowaną przez właścicieli, było zastąpienie kotła na olej opałowy kotłem na pelet Red Compact 24, Połączonym z 500-litrowym zbiornikiem buforowym i 150-litrowym zbiornikiem na CWU. Ponadto zastąpiono stare zawory grzejnikowe nowymi zaworami z głowicami termostatycznymi. W zimę kocioł pracuje w optymalnej temperaturze, utrzymując zbiornik buforowy stale ciepły, gorąca woda jest równomiernie rozprowadzana po wszystkich grzejnikach, jednocześnie dodatkowy 150-litrowy zbiornik CWU jest utrzymywany w temperaturze 45*. Zapewniając właścicielom ciepłą wodę użytkową. Latem zawór trój-drożny jest zablokowany i kocioł Red współpracuje jedynie ze zbiornikiem CWU. W ten sposób zużycie pelletu jest wyjątkowo niskie w miesiącach letnich. Zimą 2016/2017 klienci zużyli 3 tony pelletu z drewna bukowego z certyfikatem DIN PLUS, które zostały zakupione przed sezonem w bardzo przystępnej cenie 3,85 € za worek. Całkowity koszt na całą zimę wyniósł 1078 €, aby utrzymać ciepło w domu przez cały dzień i zapewnić, że woda do użytku domowego była zawsze dostępna. W starym systemie potrzebowaliby oni co najmniej 2400 litrów oleju opałowego, aby zagwarantować około 20 000 kWh niezbędnych do ogrzania nieruchomości przez 180 dni w chłodniejszych miesiącach. Oszczędności finansowe w przypadku samego paliwa wynoszą zatem ponad 40%

Warte Uwagi
Mając odpowiednie pomieszczenie, zawsze zaleca się zamontowanie termicznego zbiornika buforowego, zdolnego do magazynowania ciepła wytwarzanego przez nasz kocioł i uwalnianie go tylko wtedy gdy wymaga tego nasz system grzewczy, niezależnie od czasów zapłonów kotła. Ponadto dzięki zbiornikowi buforowemu duża ilość ciepłej wody użytkowej jest dostępna natychmiast. Dzięki buforowi system może być zintegrowany z innymi źródłami ciepła takimi jak termiczne panele słoneczne. Połączenie kotła na biomasę z energią słoneczną do ogrzewania i produkcji ciepłej wody jest najbardziej ekologicznym rozwiązaniem.

Gdzie są oszczędności?
Podsumowując, przejście na kocioł na pellet daje nam bardzo dużo plusów. Oszczędność w naszych portfelach, to korzyść oczywista. Oprócz zmniejszonych liczb na rachunkach, możemy cieszyć się większą ilością czasu i to niezależnie od tego czy wybierzemy kocioł w wersji pełni automatycznej czy też “ręcznej”. Myśląc o wyborze automatycznej czy ręcznej, trzeba oszacować na czym w tym przypadku nam bardziej zależy – czas, czy jeszcze więcej zaoszczędzonego czasu 😉 . Warto wspomnieć również o tym, że obecnie istnieją dotacje na tego typu urządzenia, dzięki czemu możemy odzyskać dużą część zainwestowanych środków własnych. Również w tym przypadku mamy korzyść nie tylko finansową, możemy być dumni z siebie, bo działamy w zgodzie z ekologią.