Dlaczego swobodny dostęp do powietrza jest tak ważny?

POWIETRZE DO SPALANIA

Co z dopływem powietrza do spalania dla urządzeń na paliwo stałe? Klienci często pytają nas, jak rozwiązać problem związany z prawidłowym doprowadzeniem do spalania? Czy jest ono konieczne i jak to zrobić dobrze?
Na te pytania jest tylko jedna prawidłowa odpowiedź: urządzenia na paliwo stałe (np. drewno, pelet), muszą mieć zapewniony swobodny dostęp do świeżego powietrza.

SPOSOBY NAPOWIETRZENIA

Są dwie możliwości, na wykonanie napowietrzenia:
–  bezpośrednia:

piecyk na pellet dostęp powietrza

urządzenie grzewcze posiada odpowiednie przyłącze do bezpośredniego poboru powietrza z zewnątrz


– pośrednia:

dostęp do powietrza kominek w salonie

DLACZEGO SWOBODNY DOSTĘP DO POWIETRZA JEST TAK WAŻNY?

Często użytkownicy kominków i piecyków popełniają kluczowy błąd, myśląc, że wystarczy jak urządzenie będzie pobierało powietrze z dużego salonu. Wg nich przestrzeń wewnątrz jest na tyle duża, że nic nie powinno się dziać. Teoretycznie na początku palenia kominek w salonie może działać poprawnie, ale problemy przyjdą, gdy urządzenie osiągnie pełną moc.

Wyobraź sobie, że siedzisz w fotelu i oddychasz przez słomkę. Teoretycznie, możesz funkcjonować swobodnie, powietrza Ci nie brakuje. Jednak czy możesz oddychać przez słomkę podczas biegu. Podczas wysiłku będziesz potrzebował więcej powietrza oraz zdecydowanie lepszego przepływu, słomka będzie niewystarczająca.

Dokładnie tak samo działają kominki i piecyki podczas pracy z pełną wydajnością. Nigdy tego nie bagatelizuj. Bez powietrza, z kominka może zacząć wydobywać się niebezpieczny dla życia i zdrowia czad.

Koniecznie pamiętaj o swobodnym dopływie powietrza do spalania!