Czynnik R32 jako zamiennik R410a. Jakie są jego zalety?

Zacznijmy od wyjaśnienia, czym właściwie jest czynnik R32. Jest to niezbędne, żeby móc wybrać odpowiednią pompę ciepła do naszego domu. Difluorometan to gaz skroplony pod ciśnieniem. Jest zaliczany do grupy czynników jednorodnych. Wykorzystuje się go przede wszystkim jako czynnik chłodniczy w pompach ciepła nowej generacji. W porównaniu do innych jest łatwiejszą w pozyskaniu alternatywą. Dlaczego właśnie ten czynnik?

Jego bezsprzecznie największą zaletą jest jego niskie oddziaływanie na środowisko naturalne. Wskaźnik GWP (tworzenia efektu cieplarnianego) dla R32 jest niemal trzy razy niższy niż dla R410a. Do samozapłonu czynnika może dojść w temperaturze 648°C, dlatego został zakwalifikowany według normy ISO 817 do grupy A2L jako środek o niskim stopniu palności. Warto mieć na uwadze, że przy zastosowaniu R32 wydajność urządzenia wzrasta o nawet 14-16% (w zależności od tego, czy urządzenie pracuje w trybie grzania lub chłodzenia), a podczas napełniania urządzeń można ograniczyć ilość użytego środka aż o 30% w porównaniu do R410A.

Komfort serwisowania urządzeń

Użycie czynnika R32 jest ogromnym ułatwieniem także dla serwisanta. Jednorodna konsystencja difluorometanu pozwala na przykład na uzupełnienie instalacji, bez potrzeby wcześniejszego opróżnienia jej. Dodatkowo dzięki jednorodności czynnika, serwisant może łatwiej i szybciej odnaleźć potencjalny wyciek gazu z urządzenia, a także jego ponowne uzupełnienie.

Jakie są korzyści z wyboru tego czynnika chłodniczego?

Czynnik R410a został całkowicie wycofany z obrotu w nowych urządzeniach już w 2015 roku, więc jego następcą został R32, który oferuje najlepsze parametry oraz pracę z obsługą serwisową. Jeśli instalacja w Twoim domu została przygotowana pod R410a, to bez obaw możesz zastosować urządzenie na R32 (pompy ciepła B-HEAT są oparte na tym czynniku).  Oprócz tego, zalety czynnika chłodniczego R32 to:

  • Zwiększona efektywność i wydajność urządzeń,
  • Niskie oddziaływanie na środowisko naturalne,
  • Niższy koszt w porównaniu do R410a,
  • Łatwość w odzysku i ponownym użyciu.

Decydując się na zakup pompy ciepła z czynnikiem R32 (B-HEAT), otrzymasz bezpieczne i w pełni sprawne urządzenie grzewcze, które może pracować także w systemie hybrydowym (o instalacji hybrydowej możesz przeczytać TUTAJ). Sprawdź też naszą prezentację wideo (LINK).