O czym należy pamiętać zabezpieczając ścianę za piecykiem?

Wolnostojący piecyk to jedno z najchętniej i najczęściej wybieranych sposobów ogrzewania pomieszczeń. Piecyk to małe urządzenie, które nie wymaga wiele uwagi, a jest bardzo wydajny.

Mimo tego, że piecyk montowany jest w pewnej odległości od ściany, to może się zdarzyć, że ściana się nagrzeje. Zdarza się, że jest tak ciepła, że nie można dotknąć jej ręką. Może to być niebezpieczne, jeśli w domu są dzieci lub zwierzęta.

Wysoka temperatura emitowana przez piecyk może wpłynąć na trwałość materiałów wykończeniowych. Ciepło może powodować pękanie, łuszczenie lub zmianę koloru farby na ścianie.

Co położyć na ścianę znajdującą się za piecykiem?

Żeby uniknąć takiej sytuacji, należy rozważyć zastosowanie poniższych rozwiązań:

  • tynk ognioodporny – jest przeznaczony do używania w miejscach narażonych na działanie wysokiej temperatury. Brak wrażliwości na ciepło sprawia, że jest idealny do stosowania właśnie w miejscach, w których oddziałuje wyższa temperatura;
  • płytki – warto wziąć je pod uwagę. Decydując się na płytki, zdecyduj się na zastosowanie ognioodpornej zaprawy. Da to gwarancję trwałego mocowania płytek;
  • cegła – idealnie wkomponuje się do wnętrz industrialnych oraz rustykalnych. Cegła to materiał, który świetnie akumuluje ciepło.

Piecyk koza to również bardzo dobry sposób ogrzewania domków letniskowych. Ze względu na to, że są one w większości zrobione z drewna, należy rozważyć wyłożenie ścian wermikulitem. Dzięki tej płycie, ściana za piecykiem nie będzie się nagrzewać, a to zapewni bezpieczeństwo wszystkim domownikom.

Podsumowując – podejmując decyzję o montażu piecyka, należy od razu zdecydować się, czym będzie wyłożona ściana znajdująca się za nim. Materiały powinny być najwyższej jakości, co da gwarancję bezpieczeństwa użytkownikom i zniweluje ryzyko pękania, łuszczenia oraz nagrzewania się ścian.